Diyabet ya da diğer adıyla şeker hastalığından uzak durmak sizin elinizde...

Prof. Dr. Bolli, diyabetten kaçınmak için öğün başına 500 kaloriden fazla alınmaması gerektiğini söylüyor.

Görülme sıklığı hızla artan, kalp krizi ve uzuv kaybına yol açan diyabete karşı, çocukluktan başlayarak sağlıklı beslenme ve egzersiz şart. En büyük düşman ise fast food ve kolalı içecekler

Kazalardan sonra en çok uzuv kaybına yol açan, 240 milyon kişiyi etkileyen, 2025'ten itibaren 360 milyon insanı etkileyeceği düşünülen hastalık... Bahsedilen hastalığın adı, görülme sıklığı giderek artan 'diyabet'. Obeziteyle kol kola girince 'diyabezite' adıyla yeni bir hastalık olarak tanımlanan diyabet, uzmanlara göre tam bir 'saatli bomba'!

Antalya'da düzenlenen 'diyabet' konulu uluslararası kongreye katılan bilim insanları hastalığın yaygınlaştığını anlatıp, hükümetler düzeyinde etkin önlemler alınması çağrısında bulundu. Diyabet konusunda dünyada duayen kabul edilen İtalyan bilim adamı, Perugia Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Geremia B. Bolli "Diyabet ve obezite kol kola girdi ve yeni bir hastalık oldu: Diyabezite..." dedi.

Prof. Dr. Bolli, diyabetin iyi kontrol edilmemesi halinde, kalp krizi vakaları ve uzuv kayıplarının arttığını açıkladı ve şu sözlerle devam etti: "İnsülin sözcüğü hastaları endişeye sevk ediyor. Daha etkili bir tedavi için modern görüş, insüline daha erken başlandığında etkin bir tedavi sağlandığıdır. Ayrıca çocukların küçük yaşlarda beslenme konusunda iyi eğitilmesi, fiziksel egzersizlerin ön plana çıkarılması gerekli. Öğün başına çocuklar 250, yetişkinler 500 kaloriden fazla almamalı."

'Hamburger uyarıcı yazı şart'

Texas Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dallas Diyabet ve Endokrin Merkezi Başkanı Prof. Dr. Julio Rosenstock ise diyabetin yayılmasında globalleşme ve Batı kültürünün dünyayı etkilemesinin büyük payı olduğuna inandığını söyledi. Diyabetle başa çıkabilmek için iyi ilaçlar bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Rosenstock, en başta yapılması gerekenin, diyet ve egzersiz olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Rosenstock, yeni neslin artık sadece hamburger ve pizza ile beslendiğini belirterek, kolalı içeceklerin bir seferinde litrelerce tüketildiğinden yakındı ve "Aslında bu konuda benim daha radikal düşüncelerim var, ama hepsini dile getiremiyorum. Fast food endüstrisi hükümetler tarafından kontrol altına alınmalı, yüksek vergiler konulmalı ve hamburger gibi ürünlerin üzerine, sigara paketlerinin üzerindekilere benzer uyarıcı yazılar konulmalı. Bu uyarılarda, gıdanın neler ve hangi tehlikeler içerdiği yer almalı" dedi.