Obezite'ye yol açan genetik bozukluk bulundu..

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilimdalı ile İngiltere Cambdridge Üniversitesi'nin yaptıkları ortak çalışmada obeziteye yol açan yeni bir genetik bozukluk bulundu.

Uzmanlar bu gen mutasyonu sayesinde obezitenin anlaşılmasına büyük katkı sağladığını belirterek, tedavinin obezite tedavisinin önünün açıldığını söyledi.

Dicle Üniversitesi Endokrinoloji Bilimdalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Mithat Bahçeci ve Doç. Dr. Alpaslan Tuzcu ile obezite alanında dünyada tanınmış bilim adamlarından İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Sadaf Farooqi, 16 yaşındaki aşırı şişman bir çocukta POMC geninde obeziteye yol açan yeni bir mutasyon saptadı.

Bu mutasyonun, beyindeki doyma merkezini uyaran alfa-MSH'nın (melanin stimülan hormon) yeteri kadar oluşmamasına yol açtığını ve buna bağlı olarak doyma duygusunun gerçekleşmemesi sonucu çok aşırı bir obezitenin ortaya çıktığını belirten araştırmacılar, bu bilginin obezitenin neden oluştuğunu anlaşılmasına ve tedavisinin daha etkili bir şekilde yapılması yolunun açılmasına katkı sağlayabileceğini belirtti.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde yaşayan 16 yaşında olmasına karşın 202 kilogram olan C.Ö.'nün sürekli yemek yediği şikayetiyle kendilerine başvurduğunu söyleyen Prof. Dr. Mithat Bahçeci, "Dünyada çok sık rastlanan ve sıklığı oldukça artan önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Gerçekten obezite sadece kozmetik olarak bir sorun değil yol açtığı şeker hastalığı, kan basıncı, hipertansiyon, kolera hastalıkları fonksiyon testleri ve her türlü hastalıklar için bir sağlık sorunudur. Ne yazık ki obezite tedavisinde günümüzde çok fazla başarılı olamıyoruz. Her ne kadar mucizevi diyetler önerilse de topluma bakıldığında bunun çok başarılı olmadığını görüyoruz.

Çünkü obezitenin neden olduğu etkenleri çok iyi bilemiyoruz. Obezite girişiminde çoğunlukla yaklaşık yüzde 75'e varan genetik etki söz konusu. Bizim 16 yaşındaki bir hastamızla yaptığımız çalışmalarda beyinde bir hormonu salgılayan bin gende bozukluk saptadık.

Bu araştırmayı İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Sadaf Farooqi yaptık. Şu anda bu çocuğun ailesel olarak tümü tarandı ve kan örnekleri şu anda Cambridge Üniversitesi ve bu konuda çalışmalar devam ediyor. Umarım bu çalışmada elde ettiğimiz sonuçlar obezitenin nedenini daha iyi anlatacağı için tedavi edilmesinde de faydalı olacaktır. Bu çalışmanın Dicle Üniversitesi'nde yapılmış olması da bizim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır" dedi.

İngiltere'de genetik tahlillerin tekrarlandığını söyleyen Prof. Dr. Bahçeci, saptanan bilgiyle mutasyona uğramış gen tipi hastaların tedavisinde büyük başarılar sağlanacağını da söyledi.