En fazla neden korkuyorsunuz? Dişlerinizin çürümesinden mi? Kemiklerinizin zayıflamasından mı? Kalp krizinden mi? Şekerden mi? Kanserden mi? Ya da şişmanlıktan mı?

cay - Cola Sağlığa Zararlı Mı?

Neden korkuyorsak korkalım geçtiğimiz Perşembe günü Herald Tribüne'de okuduğum bir yazıdan anladım ki yaşadığımız bu sağlık sorunlarının çoğunluğu yediklerimizle değil içtiklerimizle ilgili! Amerikalıların 2 yaşından sonra aldıkları kalorinin neredeyse % 21'i içtikleri meşrubatlardan (gazlı ve şeker katkılı meyve suyu dahil gazsız içecekler) geliyormuş.

Tamam Amerikalılar afyonları patlamadan içecek kadar meşrubat manyağı ama biz Türkler de son yirmi yılda meşrubat konusunda Amerikalıları hiç aratmıyoruz maşallah! Türkiye'de bile "tatlandırıcı" içerikli meşrubatlarda, (kilo yapmıyor diye) müthiş bir artış var. Hatta "tatlandırıcı" kullanıyoruz diye porsiyonları büyütüyoruz. Bunun karşılığında hepimiz daha az süt içiyoruz.

Geçen yıl Unilever Sağlık Enstitüsü'nün (Lipton'un sahibi) desteğiyle yapılan beslenme ve sağlık uzmanlarıyla geniş kapsamlı bir araştırmanın sonucu "İçecek Rehberi" adıyla basılmış. Rehberin amacı insanları, içtiklerinde kalori getiren ama sağlıkları açsından hiçbir faydası olmayan, hatta sağlıklarına zarar veren içecekler konusunda uyarmak.

Araştırma bir kez daha gösteriyor ki popüler meşrubatlar çoğu hem kilo yapıyor hem de çoğu sağlık sorunumuzun kaynağı..Su hariç ve saf meyve suyu hariç. Su vitaminlerle güçlendirildiğinde, meyve suyu da şeker katıldığında sağlığa zararlı olabiliyor.

(Bu arada çok kısa bir süre içinde Coca-Cola ve Pepsi'nin yurt dışında vitamin katkılı ürünler çıkaracaklarını belirtelim. Kısa süre içinde de Türkiye'ye gelecektir.)

Araştırmanın ortaya çıkardığı gerçeğe göre tatlandırıcı kullanılarak üretilen birçok ürün de bile yığınla kalori var. Örneğin tanlandırıcılı orta boy Starbucks Caffe Mocha'da (kremasız) tam 240 kalori var.

Araştırmanın ortaya koyduğu en önemli gerçek de şu:meşrubatların açlığı bastırma gibi bir özellikleri yok. İçtik diye daha az yemiyoruz yani.

Ve bir sürü de sağlık sorunu yaratıyorlar.

Amerikan Diş Akademisi'nin yaptığı araştırmaya göre yemek dışında içilen meşrubatlar diş minelerine zarar veriyor. 2500 yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre de Colalı içecekler (normal ya da diet fark etmez) tüketimi kadınların kalça kemiklerini zayıflatıyor.

kahve starbucks - Cola Sağlığa Zararlı Mı?

Kahve, çay ve kafein konusunda araştırma sonuçları daha pozitif. Düzenli kahve tüketimi tip 2 şeker, kolon-makat kanseri ve Parkinson hastalıklarına yakalanma risklerini azaltıyor. Günde üç fincan kahve (Amerikan tabii ki) yaşlılığa bağlı hafıza sorunlarının azalmasına yol açıyor. Ancak yüksek dozda kahve ve kafein kalp krizi riskini aşarı dozda arttırıyor. Günde 400 miligram kafein vücuda yarıyor, ancak hamilelerin düşük yapmak ya da zayıf bebek doğurmak istemiyorlarsa günde 300 miligramdan fazla kafein almamaları şart!

Çayla ilgili ise durum biraz karışık. Çay hayvanlarda kanser riskini önlüyor ama insanlarda yanı deney yapılmamış..Kemik yoğunluğu, böbrek taşı ve diş çürümelerini önlediği kanıtlanmış. Günde dört beş bardak çay arterleri açıyor ve kalbe kan pompalanmasını kolaylaştırıyor.

İçkiye gelince..Her gün alınan bir bardak alkollü içki daha genç yaşta ölüme neden oluyor. Neden de özellikle kalp krizi. Yoğun alkol tüketiminin ise öldürücü kanserlere, siroza, hipertansiyona yol açtığı kanıtlanmış durumda.


Süte gelince..Sütten kemiklerin gerekli yararı alabilmesi için mutlaka sürekli içilmesi gerekiyor. Eğer sürekli alınmazsa sütteki calcium ve vitamin D'nin bir yararı olamıyor. Hatta aşırı kilolular bile süt içtiklerinde kesinlikle metabolizmik hastalıklara ve hipertansiyona yakalanmıyorlar.

sut - Cola Sağlığa Zararlı Mı?

Bugün dikkat ettiğiniz gibi bir bilgilendirme yazısı yazdım. Su ve süt dışında içtiğimiz hiç bir şeyin vücudumuza yararı yok gördüğünüz gibi. Hatta çok sayıda zararı var. Peki niye sadece sigara yasa zoruyla üzerine"sağlığımız zararlıdır" ifadesi yazılarak satılıyor? Haksızlık değil mi?

Prof. Dr. Ali Atıf Bir