Bahar aylarıyla birlikte polen döneminin başlaması nedeniyle uzmanlar, alerjik belirtiler görülen kişilere bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Selçuk Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Alerjik Hastalıklar Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Faruk Özer, bu yıl havaların daha ılıman seyretmesi nedeniyle bitkilerin polen yayma döneminin de erken başladığını belirtti.Bu dönemde polenlerin, alerjik nezlesi ve astım hastalığı olanların sorunlarını artırdığını ifade ifade eden Prof. Dr. Özer, ''Burunda tıkanıklık, kaşıntı, gözlerde yanma şikayetleri olanların bahar alerjisi olma ihtimali yüksektir'' dedi. Şikayetlerin önlenmesi ya da en aza indirilmesi için alınacak bazı tedbirlerin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özer, şunları kaydetti: ''Polen alerjisi belirtileri görülen kişiler, açık havada uzun süre bulunmamalı, özellikle polen miktarının yoğun olduğu sabahtan öğleye kadarki zaman dilimi içinde zorunlu olmayan hallerde dışarı çıkılmamalıdır.

POLEN FİLTRELİ KLİMA KULLANIN
Polenlerin etkisini en aza indirmek için alerji belirtileri görülenler, eve gidince duş alıp elbiselerini değiştirebilir.'' Polenden etkilenenlere bu dönemde pencereleri havanladırma amacıyla fazla açmamalarını tavsiye eden Prof. Dr. Özer, ev ve iş yerlerinde polen filtreli klimalar kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.