Aspirin hakkındaki dedikodulara bilim adamları son noktayı koydu.

Bilim adamları, 108 yıl önce piyasaya sürülen aspirinin halen romatizma, kalp ve başağrısı gibi rahatsızlıklarda güvenilir bir ilaç olduğunu söylediler.

Aspirinin tedavi alanları, kullanım şekilleri, etkinliği ve son dönemde yürütülen araştırmalar ile ilgili dün Swissotel'de bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Bayer HealthCare Medikal Müdürü Dr. Sabahat KöSearch Engine Optimizationğlu, geçen günlerde aspirin ile ilgili basına yansıyan haberler üzerine Bayer olarak aspirin hakkında bir toplantı yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Aspirinin farmakolojik özelliklerine yönelik bilgi veren İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öner Süzer, aspirinin ağrı kesici, ateş düşürücü, inflamasyon önleyici, kalp krizi ve inmenin önlenmesi olmak üzere farklı kullanım alanları olduğunun altını çizdi.

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ertaş, aspirinin dünyada ve Türkiye'de ağrı tedavisinde yaygın olarak kullanıldığını vurgulayarak "Klinik çalışmalar, aspirinin ağrının giderilmesinde diğer ağrı kesici ilaçlar kadar etkili ve güvenli olduğunu ve migren olgularında ilk seçenek tedavi olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır" diye konuştu.