Toplumumuzda sık rastlanan diş gıcırdatma, genellikle uyku esnasında, güçlü çene hareketlerinin oluşturduğu bir olaydır. Bu alışkanlığa sahip bireyler, genellikle bundan habersizdir.


Sebepleri nelerdir?

Diş gıcırdatmasının birçok nedeni olabilir. Dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından kaynaklanabileceği gibi, sinir sistemindeki bir hastalıkta neden olabilir. Hatta bazı araştırmacılara göre bu iki nedeni de kapsayan çok yönlü bir problemdir.

Duygusal stresler, diş gıcırdatmasına yol açan en önemli sebeplerden biridir. Aşırı sinirlilik, hassasiyet, titiz bir yapıya sahip olmak ile dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar, diş gıcırdatmasını oluşturur.

Diş gıcırdatması sonucu oluşan rahatsızlıklar
Diş gıcırdatması şunlara neden olur: Dişlerde kırılma, aşırı hassasiyet (özellikle soğuğa karşı), diş etinin geriye çekilmesi, dişlerde sallanma, tahriş, şakak ve yanak bölgesinde kas ağrısı, baş ağrısı, çene ekleminde ağrı.

Bu belirtiler diş gıcırdatmasının hemen başlangıcından itibaren ortaya çıkmaz. Olayın şiddetine ve süresine göre bazen yıllar sonra görülebilmektedir. Çoğunlukla belirtilerin tümü birden olmayabilir. Bazen çok az belirti gösterebilir.


Tedavi

Tedavinin amacı çene ekleminde ve dişlerde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır.

Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan "gece koruyucuları", diş gıcırdatması tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilmektedir.

Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerinde uygulanması gerekmektedir:
*Stres terapisi,
*Stres terapisi,
*Kas gevşetici ilaç uygulaması,
*Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi,
Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları.