İnce bağırsaktan 5 kadına vajina yaptılar
Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde, doğuştan vajinaları bulunmayan 4’ü evli 5 kişiye, kendi ince bağırsaklarından vajina yapıldı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Münire Erman Akar, genital sistemlerinde doğuştan sorun olan kız çocuklarının sorunlarının, genellikle geç teşhis edildiğini belirtti. Bu hastaların toplumda azımsanmayacak kadar çok olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Akar, hastalığın genellikle adet görememeyle ortaya çıktığını ifade etti. Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan da "Doğal vajina dokusuna en çok benzeyen bağırsak dokusundan vajina yapılabiliyor. Uygun hastalarda ince bağırsağın 15-20 santimetrelik parçası, açtığımız vajina boşluğuna mikroskop altında damarlarını dikerek transfer ediliyor. Teknik olarak zor bir ameliyat olmakla birlikte uzun dönem sonuçlarının daha tatmin edici olduğunu görmekteyiz" diye konuştu.

Başarılı bir ameliyat geçirdi


Akdeniz Üniversitesi Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan, ameliyatları Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Münire Erman Akar ile ortaklaşa yaptıklarını söyledi. Şimdiye kadar hiç adet görmediği ve şiddetli ağrıları olduğu için hastaneye başvurduğunu anlatan 16 yaşındaki lise öğrencisi M.K. de başarılı bir ameliyat geçirdi.