AIDS tedavisinde yeni umut

61326aids - AIDS tedavisinde yeni umut
Organizma tarafından doğal olarak üretilen bir protein, AİDS virüsünün enfeksiyonu sırasında bağışıklık sisteminin hücrelerinin imha olmasını engelliyor

Amerikan Ulusal Enfeksiyonlu Hastalıklar ve Alerji Enstitüsü (NIAID)araştırmacıları, AİDS virüsünün bağışıklı hücreleri "limfosit-T"nin içine gizlenerek organizmanın savunma sistemine saldırdığını belirttiler. Araştırmalarını, ABD Bilimler Akademisinin 5 şubat sayısında yayımlayan bilim insanları, enfeksiyonun gelişiminin sonunda limfosit-T hücrelerinin kendi kendilerini imha ederek, "apoptoz" adı verilen ve hala enfekte olmayan hücrelere yayılan bir "toplu hücresel intihara" neden olduklarını kaydettiler.

Bilim insanları, bağışıklık sistemi hücrelerinin kendi kendilerini imha etmesini engellemek için, değişik safhalarda AiDS hastası olan 24 denekten alınan kan örneklerindeki "interleukin 2" (IL-7) adı verilen proteinin rolünü test ettiler. Bu deneyler sırasında, IL-7 proteinine yüksek oranda başvurularak, bir tür tedavi uygulandı. Bu uygulamaya tabi tutulan hastaların kanında apoptoz seviyesinin düştüğü ve moleküllerin enfekte olmasını belirleyen unsurların azaldığı gözlendi. Böylece bağışıklık sisteminin de güçlendiği tespit edildi.

IL-7’nin etkileri, enfeksiyonun ilerleme derecesine göre değişiklik gösterirken, araştırmacılara göre, sonuçlar bu molekülün AİDS’in hasara uğrattığı bağışıklık hücrelerinin yeniden inşası için "antiretroviral" olarak kullanılabileceği izlenimini yarattı.