Güneş ışınlarının etkisinin yoğun olduğu saatlerde uzun süre güneşte kalınmaması ve açık renkli bol giysiler tercih edilmesi, güneş kremi sürülmesi öneriliyor


İstanbul İl Sağlık Müdür Vekili Mehmet Bakar, özellikle yaşlılar ile kalp ve tansiyon hastalarının, sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Kapalı ve havasız yerlerde uzun süre kalınmaması uyarısında bulunan Bakar, kanser hastaları ve kemoterapi görenlerle değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarında korunmaya özellikle dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Bakar, sıcak yaz günleri için şu önerilerde bulundu:Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmamalı.
Sık sık ılık suyla duş yapılmalı.
Açık renkli bol giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır.
Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmeli.
Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulaması yapılmalı.

Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda soğuk kompres yapılması ve bir hekime başvurulması gerektiğini belirten Bakar, ''sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak suretiyle serinletilmelidir. Bilinç bulanıklığı olan hastalar hemen enyakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir'' dedi.

Sıvı ihtiyacında artış

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi diyetisyenlerinden Zuhal Güler Çelik de, yaz aylarının gelmesiyle vücudun sıvı ihtiyacında artış ve daha az yağlı yemeklere doğru yöneliş başladığını söyledi.

Bu aylarda az az ve sık aralıklarla besin tüketilmesi gerektiğini belirten Çelik, ''bol su için, sebze ve meyve tüketin. Kızartmalardan uzak durun. Et tercihlerinizi de ızgara veya fırında pişirme yöntemleriyle az yağlı olarak tercih edin. Beyaz ekmek yerine kepekli tercih edin'' dedi.

Alkollü ve asitli içecekler yerine su

Yazın tuz tüketimine de dikkat edilmesini isteyen Çelik, alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulmasını gerektiğini vurguladı.

Çelik, rehavet oluşumunu önlemek için tatlı tercihlerini daha çok sütlü ve meyveli tatlılar veya meyveden yana kullanmanın da faydalı olacağını açıkladı.

Yaz aylarında güneş gözlüğü

International Hospital göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Zeki Büyükyıldız da ultraviyole ışınlarından korunmak için yaz aylarında güneş gözlüğü kullanılmasını önerdi.

Doç. Dr. Büyükyıldız, ultraviyole ve kısa dalga boylu ışınların gözde katarakt ve görme merkezi sorunlarına yol açtığını anlattı:


Bol güneşli yaz aylarında güneş ışınlarından yeterince yararlanılmalı, ancak uzun süre güneşe maruz kalınmamalıdır.
Gözlerimizi güneşin zararlı etkilerinden korumak amacıyla güneşli havalarda ışıktan rahatsız olmasak dahi güneş gözlüğü kullanmalıyız.
Güneş gözlüklerini seçerken özellikle kaliteli camları seçmeli ve ultraviyoleden koruyup korumadığına dikkat etmeliyiz.

Numaralı gözlük ya da kontakt lens kullananlardan da ultraviyoleyi süzen türleri tercih etmelerini isteyen Doç. Dr. Büyükyıldız, ''basit güneş gözlükleri göz sağlığını önemli ölçüde tehdit ediyor. Hatta bu gözlükler renkli camların etkisiyle göz bebeğinin fazla büyümesine neden olduğu için ultraviyole ışınları direkt göze veriyor. Mor ötesi bu ışınlar körlüğe kadar ilerleyebilen hastalıklara yol açabiliyor'' dedi.Kaynak : ntvmsnbc