Bilimsel Cilt Bakımı : Cilt Bakımı Ürünleri
Güneş Koruyucular ve Çok Yönlü Koruma
Güneş Koruyucu Faktör (GFK) cildi sadece UVB ışınlarına karşı koruma oranını verir. Çok yönlü koruma sağlayan güneş kremleri ise hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı koruma sağlarlar. Fakat bir güneş kremi ürününün cildi UVA ışınlarına karşı korumasının oranını verebilecek bir standart yoktur.

GFK 15-30 arasındaki güneş kremleri içeriğinde aşağıdaki maddeleri arayabilirsiniz. Bu maddeler cilde UV radyasyonu açısından daha iyi bir koruma sağlarlar:


Avobenzon (Parsol 1789)

titanyum dioksit

Çinko Oksit


Cildimizi güneşe karşı korumanın en iyi yolu, güneş ışıklarına az maruz kalmaktır.Cilt yaşlanması ve cilt kanserine karşı, bundan sonra yapılabilecek en iyi ikinci koruma ise güneş koruyucu ürünler kullanmaktır. İnsanlar güneş ışınları altında 20 dakikadan daha fazla kalacakları her gün güneş koruyucu kullanmalıdırlar.

Güneş koruyucular, UV (ultra viyole) ışınlarını yansıtmak, yaymak ve dağıtmak için içeriklerinde çok fazla bileşkene sahiptir.


Güneş koruyucu faktör (GFK) , güneş koruyucu ürünlerin, kişinin cildini UV ışınlarına karşı koruma seviyesini ve kişinin güneş altında cildi yanmadan ne kadar kalabileceğini açıklayan bir seviyedir. Genel olarak yüksek GFK seviyesi, ürünün cildinizi daha iyi koruduğu ile doğru orantılı da olsa, kişisel olarak cildin güneşe karşı hassaslığı göz önünde bulundurmalıdır. Örnek olarak güneş ışınlarına karşı çok zayıf ve hassas bir cilde sahip kişi,gün içinde güneş altında 5 dakikadan fazla durduğunda cildinde yanıklar hissedebilir, ve GFK’si 30 olan bir ürün kullandığında koruyucu süresini 150 dakikaya kadar (5x30) arttırabilir.


Elbette bu bilgi insanların güneş altında daha fazla süre geçirmeleri için iyi bir neden değildir. Bir insanın cildi güneş altında kaldığında yanmıyor bile olsa, aşırı güneş ışını altında kalmış cilt zarar görebilir.