Yazan: Arzu Çakır

Gülmek sağlıklıdır, ama sürekli gülümsemek zorunda kalmak hasta ediyor. Çalışanların eğitimleri, deneyimleri ve motivasyonları çok sayıda araştırmaya konu olurken, psikolojileri genellikle gözardı ediliyor. Sürekli müşteriyle karşı karşıya olanlar, her koşul altında gülümsemek ve kibar olmak zorunda kalırsa ne olur? Ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Depresyon ve tükenmişlik duygusuna yenik düşme tehlikesi yaşarlar.

Frankfurt Üniversitesi, görevi gereği sürekli gülümsemek zorunda kalmanın uzun vadede çalışanları nasıl etkilediğini araştırmış. 4 bin kişiyi kapsayan araştırmada denekler iki gruba ayrılmış ve bir call center simülasyonu yapılmış.

Bir gruba kendilerine kızıp bağıran bir müşteriye karşılık verme izni verilmiş. Diğer grubun üyelerinin ise kızgın müşterinin karşısında sakin kalmaları ve yanıt vermemeleri istenmiş. Sonuç: Bu canlandırmanın ardından deneklerin nabızları kontrol edilmiş. Kızgın müşterinin karşısında sessiz kalan deneklerin kalp atışları uzun süre normale dönememiş. Müşteriye nezaket çerçeveleri içinde yanıt veren deneklerde ise nabız kısa bir süre sonra normale dönmüş. Deneyden çıkan sonuç: Uzun süre gerçek duygularını baskı altında tutmak zorunda kalanlarda duygusal bozukluklar ortaya çıkabiliyor. Tükenmişlik, yetersizlik duygusu ve depresyon riski başgösteriyor.

Araştırmayı yapanlar, her koşul altında gülümsemek zorunda kalanların mutlaka hasta olacakları anlamına gelmediğini belirtiyor. Ama bazı ekstrem koşullarda ruh sağlığını yitirme riski de var. Kıtalararası uçuşlarda görev yapan hosteslerin de insan olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda 10 saat süreyle aralıksız gülümsemelerini beklemek de gayri insani bir davranış olur.

ABD’de her 4 kişiden biri işten atılma korkusu yaşıyor

ABD’de her dört kişiden biri işten çıkarılma korkusu yaşıyor. Bu korku çalışanların ruhsal ve fiziksel sağlığını ciddi olarak etkiliyor.

Michigan Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, 60 yaş altındaki binden fazla erkek ve kadınla üç yıl arayla iki kez anket yaptı. Ulusal çapta yapılan araştırmaya göre, her dört kişiden biri işten çıkarılma korkusu yaşıyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar, işlerini kaybetsin veya kaybetmesin bu korkunun kişilerin akıl ve vücut sağlığına zararlı etkileri olabileceğini vurguluyor. Bu durumun bir hastalık kadar ciddi psikolojik etkileri olabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Bu duyguyu yaşayanların sayısı, iş güvencesi olduğunu söyleyenlerin iki katı. İşini kaybetme korkusunun özel sektör çalışanlarını, kamu çalışanlarına göre daha fazla etkilediği ortaya çıktı.

Araştırmada ayrıca, siyahların beyaz çalışma arkadaşlarına göre bu duygudan üç kat daha fazla etkilendikleri, yine siyahların beyaz çalışanlara göre dört kat daha fazla depresyon belirtileri gösterdiği belirlendi.

Görevleri gülümsemek

- Hostesler

- Call center çalışanları

- Satış elemanları

- Garsonlar

- Resepsiyon görevlileri

- Otel çalışanları

- Halkla ilişkiler sektöründe çalışanlar