Yüksek tansiyonu bitiren aşı

Yüksek tansiyon hastalarına umut doğdu. Bilimsel çalışmalar başarılı sonuç verdi
Alman ve İsviçreli bilim adamlarının geliştirdiği aşı, yüksek tansiyon hastalarına umut oldu. 72 denek üzerinde uygulanan aşıdan son derece olumlu sonuç elde edildiği ve yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan deneklerin aşıdan sonra bu şikayetlerinin ortadan kalktığı tespit edildi.

"CYT006" adlı yüksek tansiyon aşısı hakkında bilgi veren araştırma grubu başkanı Dr. Martin Bachmann, "Yüksek tansiyona angiotensin adı verilen bir hormon neden oluyor. Aşı ile bu hormona karşı bağışıklık sağlanır. Böylece yüksek tansiyon sorunu ortadan kalkıyor" dedi.

Almanya’da yaklaşık 16 milyon yüksek tansiyon hastası bulunduğunu belirten Dr. Bachmann, ilacın ne zaman piyasaya sürüleceğinin ise henüz belli olmadığını bildirdi.

Kalp yetmezliği, kalp büyümesi, kalbi besleyen damarlarda daralma ve tıkanma, beyin kanaması, felç, böbrek yetmezliği, görme azalması ve körlük gibi pek çok sorunun gelişmesine neden olan yüksek tansiyon, Türkiye’de de çok büyük bir sağlık sorunu. Uzmanlar, Türkiye’de 18-75 yaş arası erişkin nüfustaki her 3 kişiden 1’inde yüksek tansiyon olduğuna dikkat çekiyorlar.