Kalbiniz İçin Günde 1 Saat Yürüyünİstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı eski öğretim üyesi Prof. Dr. Abidin Kayserilioğlu, egzersizin insan vücuduna sayısız faydası olduğunu belirterek, “İnsan hareket ettiği sürece sağlıklı olur. Düzenli ve bilinçli yapılan spor vücudu güçlendirir. Günde 1 saat yapılan yürüyüş, ölümlerin en çok neden olduğu kalp hastalıklarını azaltır. Kalbin düzenli çalışmasını sağlar” dedi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi ile Türk Fizyolojik Bilimler Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Egzersiz Fizyoloji Sempozyumu, Alaeddin Keykubat Kampusu Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yapıldı. Sempozyumda konuşan Prof. Dr. Abidin Kayserilioğlu, insan vücudunun hareket üzerine düzenlendiğini, bilinçli ve düzenli yapılan egzersizin sağlık için çok faydalı olduğunu söyledi.

Sağlıklı yaşamak için mutlaka herhangi bir spor branşı ile uğraşmanın şart olmadığını, en güzel sporun yürüyüş olduğunu belirten Prof. Dr. Kayserilioğlu, şunları söyledi:

“Yürüyüş sağlıklı olmak için en ideal spordur. Günde 1 saat ya da haftada en az 3 gün, birer saat yapılan yürüyüş son derece yararlı olur. Günümüzde ölümlere en çok neden olan kalp hastalıklarıdır. Damar sertliği tam anlamıyla insan sağlığının baş belası. Düzenli yürüyüş, vücuttaki fazla yağları eriterek damarların tıkanmasını önler ve kalbi güçlendirir. Bu nedenle beşikten mezara kadar düzenli egzersiz yapmayı, yaşlılıkta da hekimlerin kontrolünde egzersize devam etmeyi öneriyorum.”