Beyin Tedavisinde Kansere Yol Açmayan Östrojen Geliştirildi

ABD'li Araştırmacılar, Kadınlarda Göğüs ve Rahim Kanseri Riskini Artırmayan, Ancak Bozulmaya Karşı Beyni Koruyabilen Bir Östrojen Geliştirdiklerini Açıkladı.


ABD'li araştırmacılar, kadınlarda göğüs ve rahim kanseri riskini artırmayan, ancak bozulmaya karşı beyni koruyabilen bir östrojen geliştirdiklerini açıkladı.

Araştırmacılar, geliştirdikleri östrojenin, Alzheimer, doku sertleşmesi, omurilik sakatlanmaları, sinir sistemindeki bozulma ve hatta doğal yaşlanmayla alakalı olarak beynin tedavisinde kullanılabileceğini söyledi. Henüz test aşamasında olan östrojenin şu ana kadar sadece fareler üzerinde denendiği, sinir sistemi bozulan farelerde hastalığın ilerlemesinin durduğu ve farelerin yeniden yürüme kabiliyeti kazandığı belirtildi.


Bu arada söz konusu hormonun, vücudun salgıladığı östrojenin bazı olumsuz etkilerini taşımadığı, bu yüzden kadınlarda göğüs ve rahim kanseri riskini artırmadığı ifade edildi.

Araştırmacılar, östrojenin, beyinle ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılan diğer yöntemlerle birleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Araştırma üzerinde çalışan California Los Angeles Ünirvesitesi David Geffen Tıp Okulu Nöroloji Bölümü'nden Seema Tiwari-Woodruff yaptığı açıklamada, "Burada en önemli nokta, hormonun sinirleri koruyucu olması. Bu da bu alanda bugüne kadar eksik olan bir şey" dedi.