Aşağıdaki belirtilerden en az dördünün varlığı ile birlikte erişkinliğin erken dönemlerinde başlayan yetersizlik duyguları, sosyal acıdan kendini geri çekme ve başkalarınca olumsuz değerlendirilmeye aşırı duyarlı olma, fazla incinme ile seyreden bir kişilik bozukludur.

1-Başkaları tarafından kabul görmeme, küçümsenme, eleştirilme, dışlanma endişeleriyle sosyal ilişki gerektiren islerden uzak durma
2-Sevilip, sayıldığına kesin inanmadıkça başkalarıyla iletişim kurmak,görüşmek istemez

İyi bir el yıkama alışkanlığıyla mikroplardan uzak kalabilirsiniz

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, ''İyi bir el yıkama tekniği alışkanlığı ile mikropların bulaşmasının önlenebileceğini'' bildirdi.

Prof. Dr. Saltoğlu, yazılı açıklamasında, elleri akar su altında sabun ile ovuşturarak yıkamanın, mikroorganizmaların yok edilmesi için ''en ucuz, kolay ve iyi yöntem'' olduğunu kaydetti.

El yıkama alışkanlığının çocukluk çağında edinilmesinin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Saltoğlu, şöyle dedi:
''Her zaman akar su, tercihen sıvı sabun kullanın. Ellerinizi ıslattıktan sonra avuç içine bir miktar sıvı sabun alın. Sabun köpürene kadar ellerinizi ovalayın ve köpürdükten sonra en az 20 saniye devam edin. Parmak aralarının, tırnak içlerinin, el sırtının ve bileklerin iyice temizlendiğinden emin olun.''