Her sarhoşluk bir zehirlenmedir

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, 1-7 Mart günleri arasında kutlanan "Yeşilay Haftası" dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'de alkol kullanımının ve aynı doğrultuda alkol bağımlıları sayısının her geçen yıl arttığını belirtti.
Akdur, her sarhoşluğun bir zehirlenme olduğunu ifade ederek, "Yeni alkol almaya başlayan kişilerde bu madde farklı farklı tesirler gösterebilir. Örneğin ilk kez alkol alan bir kişi iki duble bile içse zehirlenebilir." dedi. Alkol bağımlılarının çoğunda, ağır bir kronik karaciğer rahatsızlığı olan siroz hastalığı geliştiğini söyleyen Akdur, bu hastalığın gelişmesi için bağımlılık gerekmediğini, uzun süre alkol kullanan herkeste gelişebileceğini duyurdu.
Akdur, "Alkol kullanımı, kişinin yaşam kalitesini çok bozan gastrit, ülser, karaciğer iltihabı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, enfarktüs, pankreas yetersizliği, el ve ayaklarda uyuşma ve duyu kaybı, sinir ve böbrek iltihabı gibi rahatsızlıklara sebep olur. Bunların hepsi hayati organlarda görülen rahatsızlıklardır. Hemen öldürmezse bile süründürür. Ağır seyretmesi durumunda ölüme kadar gidebilir." dedi.
Her yıl on binden fazla kişinin alkol zehirlenmesi sebebiyle hastanelere yattığını bildiren Akdur, "Alkol kullanım ve bağımlılığının artmasındaki en önemli faktörlerden birinin de bira ve düşük alkollü içecekler olduğuna işaret etti. "Alkollü içki olarak algılanmayan ve neredeyse okul kantinlerinde satışına başlanacak olan biranın tüketimi son 5 yılda yıllık yüzde 6-7 artış gösteriyor. Bu, yılda 50-60 milyon litre bira demektir." diyen Akdur, alkolün diğer kötü alışkanlıklara da zemin hazırladığını anlattı. Akdur, biranın büfe ve kafelerde bile satılıyor ve gençlerin kolaylıkla ulaşabiliyor olmasının çok sakıncalı olduğunu kaydederek, 18 yaşın altındakilere alkol satışı yapılmaması için de denetimlerin sıkılaştırılması gerektiğini belirtti.
Önce şen-şakrak sonra depresif... Aşırı alkol alımı ve bağımlılığının kişinin ruh sağlığında yıkımlara sebep olduğunu belirten Prof. Dr. Recep Akdur, çok alkol tüketenlerin ve bağımlılarının ilk başlarda şen şakrak ve neşeli kişiler gibi görünmelerine rağmen, giderek depresif hale dönüştüklerini bildirdi. Akdur, "Bunlar mutsuz ve çevresiyle iletişim kuramayan kişiler haline gelirler. Durumun devamı halinde giderek daha ağır bir tablo ortaya çıkar. Sonuçta toplumsal uyumsuzluk yaşayan bu kişilerin, aileleri, çevreleri ve çalışma arkadaşlarıyla ilişkileri bozulur. Sık olay çıkaran, işe devamsızlık yapan, üretimleri düşen kişiler haline gelirler ve sonuçta işlerinden olurlar. Gelir kaynağından yoksun kalınca da yasa dışı işlere yönelebilirler. Bu durum ailelerinin dağılmasına yol açar." dedi. Ankara, Anka