Bel ağrısı yaşayanların dikkat etmesi gereken on kuralFatih Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Burcu Yanık, Üniversitesi Hastanesi'nin yayın organı Yaşama Sanatı'nın son sayısında kaleme aldığı makalede, günlük işler sırasında dikkat edilmesi gereken 10 altın kuralı şu şekilde açıklıyor:Omurga kaslarını çalıştırın: İyi gelişmiş sırt, bel ve karın kasları omurgaya en büyük desteği sağlar.
Hareketsiz kalmayın: Vücut pozisyonunun sık sık değiştirilmesi, omurganın kemik ve yumuşak doku yapısının daha iyi beslenmesini sağlar.
Sırtınızı ve belinizi dik tutun: Omurga için en rahat ve uygun olanı, bel ve sırtın düz durduğu pozisyondur.

Yerden bir şey alırken eğilmeyin, çömelin: Omurganın en zorlandığı pozisyonlardan biri dizler gerginken, öne eğilerek yerden bir şey almaktır.
Ağır cisimleri kaldırmayın:
Hafif bir ağırlık kaldırılması bile, belin alt bölgesindeki omurları zorlar.

Taşıyacağınız yükleri bölün: Ağırlıkları olabildiğince eşit parçalara bölün.
Otururken sırtı düz tutun ve yaslanın:

Omurgayı zorlamadan rahat oturabilmek için 3 nokta önemlidir. Beli ve sırtı dayayın, otururken dizleri kalça seviyesinden daha yükseğe koyun, kolları koltuğun yanlarına koyun.
Ayakta dururken bacaklar gergin olmasın: Ayakta dururken, vücudu bir yere yaslayın.

Yatarken bacakları gergin tutmayın: Yatarken, bacakların arasına konulacak yastık, omurganın düz durmasına yardım eder.
Spor yapın: Düzenli sportif çalışmalar, organizmayı formunda, omurgayı da esnek tutar. Omurga kaslarını çalıştırın: İyi gelişmiş sırt, bel ve karın kasları omurgaya en büyük desteği sağlar