Bilim adamları, milyonlarca kalp hastasına ümit ışığı veren laboratuvarlarda ilk defa üretilen dokularla küçük bir kalp yetiştirmeyi başardı. Böylece, kalp krizinin yol açtığı hücre hasarını tamir etmek için gereken milyarlarca hücreden birkaç milyonu artık üretilebilecek.

Organ nakline son!
İngiliz Daily Mail’in haberine göre, laboratuvarlarda yetiştirilen bu doku, kalp krizi sonrası hasara uğramış kapakçıkları tedavi etmeye yarayacak ve dünyada milyonlarca kişinin daha sağlıklı bir ömür geçirmesine vesile olacak. Habere göre, bu sayede artık organ nakline de gerek kalmayacak. Gazeteye açıklama yapan araştırmacı kardiyolog Prof. Lior Gepstein, “Kalbin teklemesi öyle büyük bir problem ki, dünyadaki hastanelere başvuran bütün kanser hastalarını bir araya getirseniz, kalp hastalarının yarısına bile ulaşmayabilir” dedi. Gepstein, İngiltere’yi örnek göstererek, her iki dakikada bir kişinin kalp krizi geçirdiğini de kaydetti. Araştırmacılardan biyomedikal mühendisi Shulamit Levenberg ise, daha büyük bir kalp dokusunun hasarlı bölgelere enjekte edilmesi halinde kan dolaşımının rahatlıkla sağlanacağını ve bu durumda organ nakline gerek kalmayacağını söyledi.

Bununla birlikte kan damarlarının üretilebilmesi, kan dokusunun başarılı bir şekilde uyum şansını da artıracak. Araştırmacılar şimdi bu tekniği geliştirerek, kalb krizi esnasında tahrip olan kasları yenileyecek kadar büyük bir doku yapmaya çalışıyor.

Bitki gibi gelişiyor
Hedef, organ nakline olan ihtiyacı azaltmak. Araştırmacılardan kardiyolog Prof. Lior Gepstein, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Elde edilen dokuları kalp damarlarının yapımında kullanıyoruz. Kök hücreleri, biyolojik olarak ayrışabilen bir süngerin içine yerleştiriyoruz. Belli bir süre sonra bunlar bitki gibi büyümeye başlıyorlar ve kalp dokusu oluşuyor.”