Büyükada'da ambulauns arıza yapınca hastaya belediye kamyonu yolladılar. Sonuç 1 ölü !


Büyükada sakinlerinden Avadis Çoban dün akşam saatlerinde aniden rahatsızlandı. Çoban’ın yakınları ambulans beklerken, yarım saat sonra belediyenin kırmızı kamyoneti geldi. 10 dakika sonra da Avadis Çoban’ın ölüm haberi!

Büyükada, Burgaz, Heybeli, Sedef Adası ve Burgaz... Yaz aylarında nüfusu 100 binin üzerinde olan İstanbul’un gözde tatil mekanları, adalarda yaşanan iki ölüm olayı, adalar halkını kaygılandırdı. Avadis Çoban’dan önce de “Balıkçı Yusuf”, benzeri bir vurdumduymazlığın kurbanı olmuştu. NTVMSNBC, adalı iki gazeteci Barış Karcıoğlu ve Stefo Seyisoğlu’nun tanıklığıyla, iki ölüm ile yetkili ve sorumluların konuya yaklaşımını yansıtıyor.

BAŞHEKİM: GECELERİ BELEDİYE ŞOFÖRÜ BAKIYOR
17 yıldır Ada’da görev yapan Adalar Devlet Hastanesi Başhekimi Servet Sepkin, “ambulans bozuk olduğu için hastaya gönderemediklerini ve her zaman yaptıkları gibi hastayı belediyenin kamyonet şoförünün hastaneye ulaştırdığını” söylüyor:

“Ambulans Çarşamba akşamı mesaiden sonra bozulmuş, bana telefonla bilgi verdiler. Yapılacak bir şey de yok. Burada bir tamirhane yok. Dün de tatil günüydü.”

Sepkin, Avadis Çoban’a ilk müdahale ile ilgili süreci şöyle anlatıyor: “İletişimi sağlayan belediye zabıtası. Oraya geliyor telefonlar. Hastanın bir yakını da bizim hastaneye gelmiş. Zabıtaya da yönlendirmişler. Zabıta da kamyonun şoförüne haber vermiş. Hemen gitmiş ve hastayı getirmiş. Zaten bizim tek bir ambulansımız var. Ambulansın nöbet saatleri dışında, geceleri de belediye bize yardım ediyor. Kendi şoförlerini veriyor.”

Servet Sepkin, hastalara ilk müdahale için şoför dışında sağlık görevlisi verememe nedenini “Bizim hastanede zaten bir tane nöbetçimiz var. Bir doktor ve bir hemşire. Bu iş işin ekstra bir personelimiz yok” diye yanıtladı.

“Yaz aylarında Adalar’ın nüfusu arttığı için Sağlık Bakanlığı’dan takviye talebiniz oldu mu?” sorusuna Sepkin’in yanıtı ise şöyle: “Yazın buranın nüfusunun arttığını herkes biliyor. Bizim burada sık sık boğulma falan olmuyor. Gündüzleri falan zaten çok sorun olmuyor. Mesai saatlerinde acil bir durum olduğunda doktorumuzu veya hemşireyi gönderebiliyoruz ama nöbette tek doktor, tek hemşire... Onların buradan ayrılması söz konusu değil. Ambulans zaten teker-topal gidiyor. 112’ye bağlanmak için nüfus yetersiz geliyor.”

BELEDİYE BAŞKANI: ÇOK AMAÇLI KIRMIZI ARACIMIZ VAR
Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden ise, belediyenin kamyonetiyle hasta taşınmasıyla ilgili olarak, ”Devlet hastanesinin ambulansı arızalıymış. O durumlarda da bizden yardım talep ediyorlar. Bizim aynı zamanda ambulans görevi yapmaya çalışan bir tane çok amaçlı kırmızı aracımız var. Bize devlet hastanesinden müracaat olduğunda yardımcı oluyoruz. Biz yalnızca nakil görevi yapıyoruz. Onun dışındaki görevler Sağlık Bakanlığı’na ait” açıklamasını yaptı.

Özden, kara ambulanslanrı bulunmadığını, ancak belediye olarak hasta nakli konusunda yeterli olduklarını iddia etti: “Belediyemizin bir deniz ambulansı var. 24 saat, üç kaptanla çalıştırıyoruz. Devlet hastanemize, sağlık ocaklarından talep geldiğinde, ‘hastamızın durumu acildir, biz burada bir şey yapamıyoruz’ dendiğinde, biz bu hastaları Kartal, Maltepe ve Bostancı’ya ücretsiz taşıyoruz.”

SAĞLIK GRUP BAŞKANI: ADA HALKI TEDİRGİN
Adalar Belediyesi Sağlık Grup Başkanı Gülşen Erçetin, “Ada halkı tedirgin. Ambulansa da bir doktor bir hemşire verilmiyor, anında müdahale edilemiyor. Hafta içi veya mesai saati içinde problem değil; ambulansla doktor ve hemşire gidebiliyor. Mesai saati dışında ve haftasonu problem oluyor” diyerek kaygılarını dile getirdi.

Erçetin, Büyükada, Burgaz, Heybeli, Sedef Adası ve Burgaz’a ilişkin sağlık altyapısıyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Hepsinde sağlık ocaklarımız var. Büyükada’daki devlet hastanesi Kartal Yavuz Selim’e bağlandı. Adaların hepsinde ambulans yok. Heybeli’de ambulans yok. Diğerlerinde kara ambulansı var. Belediyeye ait bir adet deniz ambulansı var. Sözleşmeli personel verdiler. Doktor sayımız sağlık ocaklarında yeterli. Birer pratisyen hekimimiz var Burgaz ve Kınalı’da. Heybeli’de 2 pratisyen hekim arkadaşımız var. Adalar Merkez Sağlık Ocağı’nda da (Büyükada) 3 pratisyen hekimimiz var. Sağlık Grubu’nda da 2 pratisyen hekimimiz var. Devlet hastanesinde 4 uzman hekimimiz var. Mesai saatleri dışında ve haftasonu, bir doktor bir yardımcı eleman bulunuyor.”

ORAL ÇALIŞLAR: YAZ GELİNCE İŞ ÇIĞRINDAN ÇIKIYOR
15 yıldır yaz aylarını Büyükada’da geçiren Oral Çalışlar, Adalar’da ve sahil kentlerinde yaşanan sağlık hizmetlerinin yetersizliğiyle ilgili sorunun çözümü için şu öneride bulunuyor: “Yazları 100 binin üstüne çıkan nüfusa uygun sağlık altyapısı yok. Hastane de 7-8 bin nufüsa sağlık hizmeti sunacak ölçüde düşünülmüş. Aynı sorun sahil kentlerinde de yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın tatil yöreleriyle ilgili değişim-dönüşüm programı uygulamaya koymalı. Yaz aylarında uzman doktorların adalar ve yazın nüfusu artan tatil yörelerine kaydırılmaları şart. Yaz gelince iş çığrından çıkıyor. Sağlık Bakanlığı’nın yazın nüfusları azalan kent merkezlerinden sahil kentlerine doktor takviyesi yapması zorunlu.”