Aile hekimliği sisteminin en geç 2010 yılına kadar tüm Türkiye’ye yayılması bekleniyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta gelecek günlerde uygulamaya koyacakları projeleri anlattı.

Bakan Akdağ, hedeflerine ulaşabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) altındaki tek çatıyı çok önemli gördüğünü belirterek, "Sağlıklı Hayat kampanyası yürüteceğiz. Gelişmiş ülkelerde sıkça rastlanan obezite (aşırı şişmanlama) rahatsızlığını önlemeye çalışağız. Ülkemizdeki yüksek tansiyon sorununa karşı bilinçlendirme yapacağız" dedi.

Akdağ, bugün ikibariyle 12 ilde uygulanan aile hekimliği sistemini, en geç Mart 2008'de 20 ilde daha hayata geçireceklerini söyledi.

"Hedefimiz, her eve bir aile hekimi" diyen Akdağ, en geç 2010'da tüm kentlerde aile hekimliği uygulamasına başlamayı amaçladığını kaydetti. Aile hekimliği sistemini, Adıyaman, Bolu, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Gümüşhane, Isparta, İzmir, Sinop ve Samsun'da uyguladıklarını anımsatan Akdağ, bu sistemde başarıyı yakalamak için Türkiye'nin mutlaka yeterli hekim sayısına ulaşması gerektiğini vurguladı.

Buna karşın tıp fakültelerindeki öğrenci kontenjanını artırma konusunda YÖK'ten yanıt alamadıklarını belirten Akdağ, bunun ilk adımının atılması halinde en erken altı yıl sonra mezun hekim sayısının artmasına bağlı olarak sonuç alınabileceğini ifade etti.

Akdağ şunları söyledi:

HEKİM SAYISI ARTMALI

"Üniversitelerimize hastanelerimizi açarız, emirlerine amade olur. Eğer üniversitelerimiz laboratuvarları yetersiz görüyorsa hükümet olarak her türlü desteği veririz. Yeter ki buna inanarak hekim sayımızı artırmaya karar verilse. Ben, buna inanıyorum, Başbakan'ım inanıyor, hükümetim inanıyor, vatandaşım ihtiyaç duyuyor. Zaten YÖK Başkanı'nın sene sonuna doğru değişme durumu var. Yeni yönetimle, oturup bir kere daha görüşeceğiz."


SİGARA VE ALKOLE SAVAŞ AÇACAĞIZ

Bu dönemde "Sağlıklı Hayat" adıyla yürütecekleri kampanyayı önemsediğini belirten Akdağ, kanser türleri, kalp-damar rahatsızlığı ve diyabeti önlemeyi amaçlayan bilinçlendirme çalışmalarını da bunun bir parçası olarak gördüğünü dile getirdi.


'YANLIŞ ANLAMAYIN'

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) belirlediği genel ilkeler doğrultusunda bağımlılık yapan maddeler, sigara ve alkol tüketimini azaltmaya dönük kampanyalar da yürüteceklerini kaydeden Akdağ, "Alkol tüketimi dediğimde yanlış anlaşılmamalı. Biz WHO ilkeleri çerçevesinde kampanya yapacağız" diye konuştu.


Türkiye'de spor yapma alışkanlığı oluşturmak için çaba harcayacaklarını da dile getiren Akdağ, "Bolca sebze ve meyve tüket" sloganıyla gıdalar hakkında vatandaşlara yönelik bilgilendirme kampanyası da başlatacaklarını açıkladı.