Ramazanda sağlık problemleri yaşamamak için ağır yiyecekler tüketmeyin ve bol sıvı alın.

Ramazan ayı yaklaşırken uzmanlar, yaşlı ve hamilelerin yanı sıra kalp ve tansiyon gibi kronik hastalığı bulunanların oruç tutmasının sakıncalı olduğunu belirterek, ay boyunca ağır yiyecekler tüketilmemesi, bol sıvı alınması ve ağır sporlar yapılmaması önerisinde bulunuyorlar.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Koptagel İlgün, Ramazan ayında bazı özel durumu olanların oruç tutmasının sakıncalı olduğunu belirtti.

İlaç kullanıyorsanız dikkat!
"Parkinson, Alzheimer, sara, psikiyatrik bozukluk, kanser, daha önce mide ülseri ve kanaması geçirenler, şeker, kalp ve tansiyon, mide ve bağırsak hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, yaşlı ve vücutça düşkün kişiler, düzenli olarak ilaç kullanması gerekenler, ameliyatlı veya ameliyatın dinlenme döneminde bulunanlar, hamile veya çocuk emzirenlerin" oruç tutması sakıncalı olanlardan bazıları olduğunu dile getiren İlgün, Ramazan'da beslenme ve egzersizde dikkat edilmesi gereken kurallar bulunduğuna dikkat çekti.

İftariyeyi az tüketin
Prof. Dr. İlgün, bu kurallara uyulduğu takdirde oruç tutarken uzun süre aç kalmaktan kaynaklanan sorunların en aza indiğini vurgulayarak, "İftarda özellikle, iftariye adı altında yenen şarküteri ağırlıklı besinlerden az tüketin. Hamur işi yiyecekler ve pideyi asgari miktarda yiyin. Yemeği yavaş yiyin, iyi çiğneyin. İftar ve sahur arasında sıvı tüketimine ağırlık verin. İftar yemeğini fazla kaçıranlar rahatlamak için soda gibi gazlı içecekleri ellerinden bırakamıyor. Sodayı fazla kaçırmayın, su ve ayran tüketin. Hazır meyve sularını az tüketin" dedi.

Sigara ve spor uyarısı
İftar ve sahurda, adeta açığı kapatmak amacıyla fazla ve sık aralıklarla içilen sigaranın, kanın oksijen oranını düşürdüğünü dile getiren Koptagel İlgün, ''Dolu olan mide de sindirim sırasında oksijeni tüketeceğinden, sigaranın verdiği zarar daha da artacaktır'' dedi.

"Ramazan ayında en fazla yapılan hatalar arasında tok karnına ağır spor yapmak geliyor" diyen Prof. Dr. Koptagel İlgün, halı sahada top oynamak, koşmak, spor salonuna gitmek yerine, iftardan birkaç saat sonra ritmik yürüyüş yapmanın sağlık açısından daha yararlı olduğunu sözlerine ekledi.

Diyetisyen önerileri
Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak da, Ramazan'da iftar ve sahur dışında 2 ara öğünle toplam 4 öğün beslenilmesine özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Su, zeytin, peynir veya hurma gibi yiyeceklerden birer parçayla oruç açıldıktan sonra yemeğe çorbayla devam edilmesi gerektiğini ifade eden Talak, daha sonra ağır olmayan sebze, ızgara ve salata gibi yiyecekler tüketilmesine özen gösterilmesini tavsiye etti.

Kavurma susatır
Talak, ağır olmamak koşuluyla sütlü tatlı veya meyvenin ara öğün olarak tercih edilebileceğini dile getirerek, "Sahurda ise susamaya neden olmayacak hafif, bol lifli, kızartma ve kavurma gibi yağlı yiyeceklerin olmadığı kahvaltıya dayalı besinler tüketilmeli" diye konuştu.