Estetik diş hekimliği sayesinde, artık her açıdan çok daha sağlıklı, pırıl pırıl dişlere kavuşmanız mümkün.

Diş estetiğinde diş beyazlatmadan, implant’a, porselen lamina tekniğinden, bilgisayar destekli CAD-CAM tekniğine kadar birçok uygulamayı, son yenilikleri takip ederek gerçekleştiren Estetik Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, “Bleaching” (diş beyazlatma) tekniğini anlattı.

Estetik diş hekimliği uygulamalarındaki en son gelişmelerden biri olan “Bleaching”in, dişlerin yapısında oluşan renklenmeleri giderme işlemi olduğunu söyleyen Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, iki farklı beyazlatma yöntemi olduğunu belirtti.

1 saatte bembeyaz dişler

Dişlerdeki sarılığın insanda ya genetik olarak var olduğunu ya da ilerleyen yaşla beraber ve yeme içme alışkanlıklarına bağlı olarak gelişebildiğini söyleyen Dr. Kışlaoğlu, birinci yöntemin ev tipi beyazlatma yöntemi olduğunu ifade ederek, bunu şöyle açıkladı: “Diş hekimi tarafından dişlerinizin üzerine takmanız için ağız ölçünüze uygun kalıplar hazırlatılır. Bu kalıbın içerisine Amerikan FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı bir ilaç konularak ve beyazlatılacak dişlerin üstüne yerleştirilir. Günde ortalama 4-6 saat takılması gerekir.”

Estetik Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, ikinci yöntemin ise yine diş hekimi tarafından uygulanan ofis tipi beyazlatma işlemi olduğunu kaydetti. Bu yöntemin lazer veya farklı ışık kaynakları kullanılarak yapılabildiğini belirten Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, bu uygulama sonucunda dişlerin bir saat içinde beyazlayacağını vurguladı.

Beyazlatma işlemiyle ilgili bilinmesi gerekenler: Beyazlatma işlemi herkese uygulanabilir. Kolay ve zahmetsiz bir işlemdir. Dişler ve dişetleri zarar görmez.

Nelere dikkat etmek gerekir? Diş beyazlatma işleminde kullanılan etken malzeme çok önemlidir. Diş hekiminizin önerdiği sistemi kullanmanız gerekir. Dışarıda, marketlerde satılan ürünler diş ve çevre dokulara zarar verebilir.

Tedavi süresi: Ev tipi diş beyazlatma işlemi ortalama 10 gün sürer. Doktor tarafından yapılan beyazlatma işleminde ise sonuç hemen alınır.

Dayanıklılık süresi: Dişler her zaman için eskisinden daha beyaz olur. Ancak alışkanlık ve ağız bakımına bağlı olarak yılda bir kez yeniden uygulama gerekebilir.

Dr. Çağdaş Kışlaoğlu da, estetik diş hekimliğinin Türkiye’de de artık çok tercih edildiğini ve son teknolojilerle kişide kısa zamanda istenen gülüşe ulaşılabildiğini belirtti.