Yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleriyle kendini gösteren panik atak hastalığına yakalananlar hızla artıyor.

Yaşam standartı ve çevresel faktörlerle ilişkili olan panik atak hastalığının son yıllarda Türkiye’de artışa geçtiğini ileri süren Prof. Dr.İsmet Kırpınar,

"Panik atak Amerika’da her 4 kişiden 1'inde ortaya çıkabiliyor. Türkiye’de ise bu rahatsızlığın pençesine düşenler gün geçtikçe artıyor" dedi.

Kadın erkek ayrımı yapmıyor
Aniden başlayan ve zaman zaman tekrarlayan, yoğun sıkıntı ya da korku nöbetlerinin panik atak olduğunu ifade eden Prof. Dr. İsmet Kırpınar, 'panik atak’ların kadın, erkek ayrımı yapmadan ortaya çıktığını söyledi.

Giderek şiddetlenen ve 10 dakika içinde en yoğun düzeye çıkan rahatsızlığın, çoğu zaman 10 - 30 dakika, seyrek olarak da 1 saat kadar devam ettikten sonra kendiliğinden geçtiğini kaydeden Prof. Dr. Kırpınar, aslında hem hekimlerin, hem de hastaların hastalığı tarifte zorlandığını belirtti.

Çevresel faktörler etkin
Hastalıkta kişinin çevresel faktörlerden etkilenmesinin önemli rol oynadığını vurgulayan Prof. Dr. Kırpınar, Türk toplumunda panik atak rahatsızlığının son yıllarda artışa geçtiğini ileri sürdü.

Amerika Birleşik Devleri’nde her 4 kişiden 1'inde görülen panik atakların, Türkiye’de her 100 kişiden 4’ünde görüldüğünü vurguladı. Hastaların panik atak nöbetleri sırasında 'aklımı mı kaybediyorum’ gibi düşünceler taşıdığını anlatan Prof. Dr. Kırpınar, şunları söyledi:

"Panik atak durumlarının tespit edilememesindeki en önemli neden tanı kriterlerinin standarta oturmamış olmasıdır. Çünkü kişilerde değişik durumlar ortaya çıkabiliyor. Ama hastalık, sosyal özellikler taşıyor. Gelişmiş bölgelerde, eğitimli kişilerde daha sık görülüyor. Fazla bireyselleşme, yakınlarını kaybetme bu hastalığı tetikleyebiliyor. Bunun yanında panik atak kadın, erkek ayrımı yapmadan ortaya çıkabiliyor. Ancak ağırlıklı olarak en çok korkuları olan kişilerde görülüyor."

Panik atak nedir?
Panik atak en kısa ve öz tabiri ile ani olarak ortaya çıkan endişe - kaygı nöbetidir. Bu endişe ve kaygı nöbeti kişinin vücudunda bazı fiziksel belirtilerle kendini gösterir, bu yüzden de çoğu zaman kişide yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaratır.

Bu yoğun korku duygusu içinde kişi, çok kötü birşey olacağını, onun için sonun geldiğini, öleceğini veya kalp krizi geçireceğini düşünür. Bu şekilde yoğun bir korku içinde olan kişi doğal olarak o ortamdan kaçmak, uzaklaşmak ister, yardım alabileceği bir sağlık kuruluşuna gitmek ister.

Çoğu zaman gidilen bir hastanede veya acil serviste herhangi bir girişimde bulunmaksızın bu belirtiler geçer ve kişi kendini iyi hisseder.

Nasıl ortaya çıkıyor?
Panik atak çoğunlukla kalp çarpıntısı, kalp atımlarını duyumsama, terleme, titreme, nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma, soluğun kesilmesi, göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı duyma, bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma, ölüm korkusu, üşüme, ürperme, ateş basması şeklinde görülüyor.

Panik Atak Düşüncesinden Uzaklaşmak İçin



• Cesaret; zor olan bir şeyi yapmak istemektir. Korkuya rağmen ulaşılması gereken bir amaç için yapılır.
• Cesaret; panik atak söz konusu olduğunda; kaçma duygusu ortaya çıktığında, bunun geçici olduğunu ve başa çıkmanın en iyi yolunun rahatlamak ve kaçmamak olduğunu bilmektir.
• Ya panik atak olursa düşünceleri geldiğinde, "ne fark eder, gelirse gelsin, hiç mi yaşamadım" diyebilmektir.
• Bir yere gitmek isteyip de, panik atak geçirmekten korktuğunuzda, başkalarının önünde xxxxx durumuna düşmekten çekindiğinizde; "canı cehenneme, kimin umurunda" diyebilmektir.
• Aslında başkalarının hatalarını ve kusurlarını bağışlamak, kendinizi bağışlamaktır. Eğer birilerini de üzmüşseniz, bunun için özür dileyin, bu sizi rahatlatacaktır.
• Hayatta her şeyi kontrol altında tutamayacağınızı, sadece olumlu ve iyi şeylere yönelerek kendinizi koruyabileceğinizi unutmayınız. Bunun dışında oluşabilecek kötü şeyler her zaman mümkündür ve çoğu zaman da engelleyemeyiz. Bunlar için de inanç ve iman en iyi ilaçtır.
• İnsanlar dengede oldukları için genelde değişime karşı dirençlidirler. Değişimin oluşması için, sizleri motive edici kaynaklar bulmalı ve teşvik etmelisiniz. (Örneğin, konsere bilet almak, bir toplantı yada davete geleceğinize söz vermek, vBulletin) • Rahatsız olduğunuz ortamlara girerken, bu ortamlarda kendinizi meşgul edecek uğraşılar bulun (Elişi, kitap okuma, müzik dinleme, vBulletin.)
• Bütün her şeyi planlayın, sonra da rahatlayın ve dikkatinizi elinizdeki işinize verin. • Dışarı çıkarken; nasıl göründüğünüze değil, kendinizi nasıl hissettiğinize odaklanmalısınız. Ancak giyiniş ve tarzınız da size ayrı bir rahatlık verecektir.
• Önemli bir olaydan önce biraz heyecanlı olmak normaldir ve olayın önemi sizin heyecanınızı belirleyecektir. Heyecan ve stres olmadan optimum performansa ulaşmanız mümkün değildir, ancak fazlası da olumsuz etki yapar.
• Normalden daha fazla heyecan duyduğunuzda, kendiniz için olayın önemini en aza indirecek mantık yürütmelisiniz. Örneğin, dünyanın sonu olmadığını, hayatınızı tamamen etkileyemeyeceğini, vBulletin. Böylece kendinize; bunun bir yarış olmadığını, savaş durumu olmadığını söyleyerek, kendinizi yatıştırırsınız.


Panik atak yaşayan kişiler genelde sabırsızdır. Bunu engellemek için zamanınızı iyi planlayın. Örneğin, randevunuz için evden daha önce çıkmayı deneyebilirsiniz. • Bir anda tek bir şey yapın, her şeyi bir arada yapmaya çalışmayın.
• Bilinçli olarak yavaş hareket edin. Bu sizin gerginliğinizi azaltarak, daha sakin olmanızı sağlayacaktır.
• Ya olursa sorularından kurtulmaya çalışmayın. Hatta bu soruları günün bir saatinde cevaplamak için not alın, hepsine birden zaman ayırarak cevap verin. • Ya olursa sorularını cevaplamak için, o konularla ilgili bilgi eksikliklerinizi gidermeye çalışarak, daha fazla detay edinin. Örneğin, trenlerin istasyon aralarında durmasının trafik işaretlerine uymaları gerektiği için olması, uçakların kaza istatistikleri, asansör kazaları ve bozukluklarının giderilmesi gibi.
• Belirli bir tehlike arzeden durumlarda heyecanlandığınızda yada korktuğunuzda, etrafınıza bakının ve insanları inceleyin. Diğer insanların da endişeli ve korkulu olduklarını göreceksiniz.
• İnsan olduğunuzu asla unutmayın. Doğal olarak ara sıra sinirlenerek, kızgınlık oluşabilir. Bu anları da sevinçleriniz gibi yaşayın. • Olayları kontrol altına alabildiğinizde, bunları kendi isteklerinize göre yönlendirme gücünü de kazanabilirsiniz. Örneğin, yemek düzensizliği olduğunda panik atak yaşayabileceğinizi biliyorsunuz. Yemek düzenini değiştirip panik atak yaşadığınızda, bunun yediğiniz çikolatalar veya içtiğiniz kahveler sonucunda olduğunu, bedelini de ödediğinizi biliyorsunuz.
• Kendi ben'iniz de dahil olmak üzere, birileri tarafından gözlenmek kişiyi doğru şeyleri yapmaktan uzaklaştıracaktır. Dikkatinizi ve ilginizi dışınızdaki dünyaya çevirin. Örneğin, 10 dakika odada tüm hareketlerinizi, duygularınızı, düşüncelerinizi, nefes alış - verişlerinizi, kalp atışlarınızı çok dikkatle analiz edin. Ne hissederdiniz?
• Panik ataklarınız için; iyileşmeyi istemelisiniz, sizi iyileştirecek şeyleri yapmalısınız. Hiç kimse bunları sizin için yapamaz. • Daha önce yapmayı istediğiniz bir şeye veya ilgi duyduğunuz bir alanda çalışmaya yoğunlaşmaya çalışın. Boş olan zamanlarınızı bu alanlara yöneltin, boşlukları saymaktan çok daha iyi olduğu gibi, panik ataklardan da kurtulmanıza yardım edecektir.
• Zorlandığınız ve çekindiğiniz konularda dayanma gücünüzü teşvik edin, olumlu yönlerinizi görün ve taktir edin. Başardığınızda bu size büyük bir keyif verecek ve dayanma gücünüzü arttıracaktır