Kolesterol, bazı vücut fonksiyonları için az miktarda ihtiyaç duyulan yağa benzer bir maddedir. Ancak kolesterolün kanımızda fazla miktarda bulunması önemli bir sağlık sorunudur.İYİ KOLESTEROL VE KÖTÜ KOLESTEROL NE DEMEKTİR?Kolesterol, kanda lipoproteinler tarafından taşınır. Protein, kolesterol ve yağdan oluşan lipoproteinler yoğunluklarına göre ikiye ayrılırlar:Düşük Yoğunluklu Lipoprotein (LDL):


Damar duvarlarında kolesterol biriktirir. Bu yüzden halk arasında "kötü kolesterol" olarak adlandırır. Kandaki toplam

kolesterolün yaklaşık % 70'ini oluşturur.Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein (HDL):

Damar duvarlarında biriken kolesterolü temizlediğinden "iyi kolesterol" olarak adlandırılır. Kandaki toplam kolesterolün yaklaşık % 30'unu oluşturur.VÜCUDUMUZDAKİ KOLESTEROL NEREDEN GELİR?Herkesin kanında kolesterol vardır. Bu kolesterolün yaklaşık dörtte biri yediğimiz besinler yoluyla dışarıdan alınır. Geri kalan dörtte üçlük bölümü ise vücudumuz tarafından karaciğerde üretilir.YÜKSEK KAN KOLESTEROLÜ NİÇİN ZARARLIDIR?Yüksek kan kolesterolü, kalbe ve vücudun diğer bölümlerine kan taşıyan damarların yavaş yavaş tıkanmasına neden olur. Bu tıkanma, kalbe giden kan miktarının azalmasına ve dolayısıyla kalp krizine yol açabilir. Bu yüzden, kan kolesterolünüz ne kadar yüksekse, kalp krizine ve diğer kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskiniz de o kadar yüksektir. Yüksek kan kolesterolü, sigara ve yüksek tansiyonla birleştiğinde kalp sağlığınız için en önemli risk faktörlerinden birini oluşturur.

KİMLER KOLESTEROLÜNÜ ÖLÇTÜRMELİDİR?Yüksek kolesterolün bir belirtisi olmadığı için, kolesterolü yüksek olan insanlar kendilerini son derece sağlıklı hissedebilirler. Bu yüzden, kolesterol seviyesinin yüksek olup olmadığını anlamanın tek yolu, tıbbi bir kontrolden geçmektir. Her erişkin, kolesterol seviyesini bilmelidir. Özellikle aile üyelerinde kalp hastalığına rastlanan bireyler kolesterollerini mutlaka ölçtürmelidir.

KOLESTEROL NASIL ÖLÇÜLÜR?

Kolesterol düzeyinin ölçülmesi için genellikle parmak ucundan birkaç damla kan alınması yeterlidir. Eğer

ilk ölçümde kolesterolünüz yüksek çıkarsa, bu sonucu doğrulamak için birkaç gün sonra kolesterolünüzü bir kez daha ölçtürün. İkinci öncesinde (8-12 saat) hiçbir şey yemezseniz, kandaki diğer yağların düzeyi de ölçülebilir.


KAN KOLESTEROLÜNÜZÜ HANGİ SIKLIKTA ÖLÇTÜRMELİSİNİZ?

Son ölçtürdüğünüzde kan kolesterolünüz normalse, en geç 5 yılda bir tekrar ölçüm yaptırmayı ihmal etmeyin. Eğer kan

kolesterol seviyeniz yüksekse, başka risk faktörleri sağlığınızı tehdit ediyorsa veya ailenizde kalp hastası varsa, yılda en az bir kere ölçüm yaptırmanız yerinde olur.