Aşırı terlemeye karşı ''botox''

Özellikle yaz aylarıyla beraber artan sıcak havanın da etkisiyle, kişiyi ve çevresini rahatsız eden aşırı terleme ''botox'' yöntemiyle tedavi ediliyor.
Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Canan Görpelioğlu, terlemenin doğal olduğunu, her 100 insandan birinde aşırı terleme problemi ile karşılaştıklarını söyledi.

Bölgesel aşırı terlemesi olanların dermatoloğa başvurması, açlık kan şekeri, tiroid testleri ve kan tetkiklerinin yapılması gerektiğini belirten Görpelioğlu, bu değerlerdeki bozuklukların terleme nedeni olabileceğini kaydetti.

Görpelioğlu, terleme şikayetlerinin sık görüldüğü el, koltuk altı ve ayaklarda alüminyum içeren kremler kullanıldığını ifade ederek, ''Bu kremler 1 ay sürülerek kullanıldığında yüzde 60 oranında terlemeyi keser ya da azaltır. Tedavinin etkisi 4 ay kadar sürer'' dedi. Alüminyumlu kremlerin etkili olmadığı durumlarda elektrik akımı ve su ile yapılan ''iyontoforez'' denilen yöntemin kullanıldığını belirten Görpelioğlu, doktor gözetiminde yapılan bu yöntemin haftada 3 seans uygulandığını söyledi.

Görpelioğlu, aşırı terleme ve ter kokusu tedavisinde son yıllarda ''botox'' yönteminin uygulandığını, özellikle koltuk altı terlemelerinde çok başarılı sonuçlar alındığını söyledi.