Beyninin Yarısı Olmadan Yaşıyor

İngiltere’de, 2 yaşındaki bir kız çocuğunun doğuştan beyninin yarısının olmadığı tespit edildi.

bey3 - Beyninin Yarısı Olmadan Yaşıyor
Böyle bir vakanın çok nadir olduğunu belirten doktorlar, gelecekte kızın durumunun ne olacağı konusunda da tahminde bulunmakta güçlük çekiyor.

ŞOKE EDİCİ AN
Anne Stephanie Jepson, insan hayatında unutulmaz anlar olduğunu belirterek, doktorlar kızının beyin MR’ını gösterdiklerinde dehşete düştüğünü anlattı.

Anne Stephanie, “Chase’in beyninin sol tarafı yoktu. Sağ taraf gayet normal olduğu halde, kafatasının sol tarafında büyük bir siyah boşluk vardı” diye anlattı.

Hamilelikte yapılan testlerde hiçbir anormallik bulunmadığını, Chase’in gayet sağlıklı bir bebek olarak dünyaya geldiğini anlatan Stephanie, sonraki aylarda Chase’in çok uyuduğunu fark ettiklerini söyledi.

bey2 - Beyninin Yarısı Olmadan YaşıyorAnne Stephanie, 7 aylıkken Chase’in sağ kolunu fazla hareket ettiremediğini ve elinin hep yumruk halinde durduğunu fark ettiklerini, yapılan tedaviye cevap vermemesi üzerine 21 aylıkken beyin MR’ının çekildiğini anlattı.

Doktorların küçük kızın gelecekte durumunun ne olacağı konusunda kesin tahminlerde bulunamadıkları, Chase’in hiçbir zaman konuşamayacağı, yürüyemeyeceği, ancak normal insanların yaptığı pek çok şeyi yapabileceğini de söyledikleri bildirildi.

Küçük kızın şu anda sadece birkaç kelime konuşabildiği ve çeşitli aletler yardımıyla ayakta durabildiği belirtildi.

Beynin sol kısmı dil, işitme gibi faaliyetleri kontrol ediyor. Ancak beynin sağ tarafının, genellikle solun kontrolünde olan işlevleri de yerine getirebileceği belirtiliyor.

Tıbbi Araştırma Konseyi Başkanı Prof. Colin Blakemore, böyle bir durumun bir yetişkin için felaket olabileceğini belirterek, “Ancak bir çocuk beyni, adapte olma ve fazladan sorumluluk yüklenme gibi şaşırtıcı bir kapasiteye sahip” dedi.