1831ef22 8efb 4956 9dc7 659572a833c5 - Bu yağlar zeka geliştiriyor

Gerçekleştirilen çalışmalarda, omega yağlarının, çocuk gelişimindeki önemini ortaya koyduğunu belirten uzmanlar, anne sütünde de bulunan omega yağlarının beyin gelişimine önemli katkısı olduğunu belirtti.

Ceviz, fındık, soya fasulyesi, kanola bitkisi ve yeşil sebzelerin yanı sıra balık yağı ve soğuk su balıklarında bulunan omega 3 ve ayçiçek, pamuk, mısır ve tahıl ürünlerinde bulunan omega 6 dengesiyle beslenen annelerin bebeklerinde beyin, sinir sistemi ve görme yeteneklerinin gelişiminin, bu dengeyle beslenmeyen annelere oranla daha sağlıklı olduğunu vurgulayan uzmanlar, annenin doğum öncesi ve sonrasında omega 3 ve omega 6 dengeli beslenme rejimini uygulamalarını öneriyor. Omega yağları, çocuğun matematik zekasını geliştirip, okuma, telaffuz ve yazma becerisini artırabiliyor. Omega yağlarının yeterince alınmaması çocuklarda okuma zorluğu, matematik, telaffuz ve yazma yeteneklerinde azalmaya yol açıyor.

SAĞLIKLI CİLT, PARLAK SAÇLAR

Alınan omega 3 ve omega 6 dengesinin kandaki trigliserid ve kolsterol düzeyinin düşmesini sağlayarak, kardiyovasküler hastalık riskini en aza indirdiğini de belirten uzmanlar, omega 3 ve omega 6'yı dengeli alan bir insanın, sağlıklı bir cilt, parlak saçlar, güçlü savunma sistemi olacağını belirtirken, yağların dengeli alımının zihinsel aktiviteyi artırdığını da ekliyor.

ENFEKSİYONLARDAN KORUYOR

Sigara, alkol, yüksek tansiyon, kandaki şeker miktarı, stres, aşırı kilo, soya çekim, düzenli egzersizin ihmal edilmesinin kalp sağlığın tehdit eden 8 ana faktör olduğunu belirten uzmanlar, 'elzem yağ' diye adlandırılan omega 3 ve omega 6 dengesinin, böbrek fonksiyonlarına olumlu katkı yaptığını, büyüme döneminde hücre ve beyin gelişimine yardımcı olduğunu vurguladı.