Denizli Devlet Hastanesi (DDH) Başhekim Yardımcısı Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Veli Çıtışlı, ansızın hapşırma veya öksürmenin disk kaymasına neden olabileceğini belirtti.


Sırt ve bel sorunlarıyla ağrılı rahatsızlıkların en sık rastlanan nedeninin disk kayması olduğunu belirten DDH Başhekim Yardımcısı Dr. Veli Çıtışlı, "Omurga kemiklerinin yanlarındaki kanalcıklar içinden geçen sinir kökleri bası nedeniyle kanalcık içinde sıkışarak ağrılara ve bölgesel kas spazmlarına neden olur. Kimi durumlarda ise, disk köklerin doğrudan baskı olmadığı halde, sinir köküne ulaşan disk parçacıkları sinir köklerine etki yaparak aynı tür ağrılara neden olabilir. Disk kayması olduğundan en sık görülen diğer bir belirti de, halk arasında 'siyatik' olarak bilinen, kalçalardan bacaklara ve sıklıkla ayaklara kadar uzanan ağrılardır. Zamanla normal hareketi kısıtlayabilir. Ancak, vakaların büyük bir bölümü zamanla tam olarak iyileşir. Sırt ağrısının birçok nedeni vardır; disk kayması bunlardan yalnızca biridir" dedi.


Uzman Dr. Çıtışlı, disk kaymasının, diskin dış tabakasının en zayıf olduğu yerde, yani her omur hizasında omurilikten çıkan sinir köklerinin önünde görüldüğünü ifade ederek, "Kişinin omurilik kanalı biraz darsa, fırlayan disk maddesi bu düzeyde sinire baskı yaparak disk kaymasının bilinen belirtilerini ortaya çıkarır. Belkemiği en çok sırtın alt bölümüne rastlayan düzeyde yüklenmeye uğrar. Dolayısıyla, diskin en yetersiz kaldığı yer burasıdır. Ancak diskler, belkemiği kanalı boyunca, her düzeyde kayabilir" diye konuştu.


Disk kaymasının nedenlerini açıklayan Uzman Dr. Çıtışlı, disk kayması için sert dış tabakada bir çatlak olması gerektiğinin altını çizerek, "Bu da genellikle normal yaşlanmanın bir sonucu olarak, doğal yıpranmaya bağlıdır. Özellikle ağır bir nesneyi uygunsuz bir biçimde kaldırma, düşme, ansızın öksürme ve hapşırma, yumuşak disk çekirdeğinin çatlaktan çıkmasına ve şiddetli bel ağrısına yol açabilir. Kayan bir disk sinir köküne baskı yaptığında, belirtiler sırtla belde ve sinir kökünün dağıldığı bölgede olur. Bu bölge sırtın alt kesiminde ise ağrı bacaklarda da hissedilir. Hasta, bel ve sırttaki belirtilerden biri olan şiddetli ağrının yerini tam olarak söyleyemez. Özellikle başlangıçta belkemiğinin iki yanında uzanan kaslarda ağrılı kasılmalar da olur. Hasta hareket edince ağrısı artar, sırtüstü yatınca rahatlar. Öksürme ve aksırma, fırlamış disk maddesini daha da dışarı çıkarıp, sırtta ve bacaklarda keskin ağrılar yapabilir. Sırtın alt bölümündeki bir disk kayması, siyatik sinirini uyarır ve ağrı uylukta, baldırda, topuk ve ayakta hissedilir. Bu ağrı siyatik ağrısıdır" şeklinde konuştu.