Bol sıcak içecekler içebiliriz. Çorba gibi sıcak sıvı yiyecekler alabiliriz.

İçindeki kafein durumu sizin için uygun olduğu sürece, sıcak çay ve kahve de ısınmanıza yardımcı olabilir. Öncelikli amaç sıcak içecek alma olduğu için, çay ya da kahvenin açık olmasında yarar var.

Çayda ve çorbada bolca limon kullanabiliriz. Limonun anti-viral özelliği vardır.

Çay veya kahve sıcak sütlü olursa daha çok sıcaklık duygusu hissedebilirsiniz.

S ıcak çay ya da kahveye günde bir-iki kere ilaç niyetine bir-iki tatlı kaşığı viski ya da konyak ekleyebilirsiniz. Bunu yavaş yavaş için ki, tadı ve kokusu ile ilgili bilgiler beyine daha çok ulaşsın, boğazınızdan geçme süresi daha uzun olsun. Hem boğazınızdaki bakterileri etkisizleştirir, hem de içinizi sıcak tutar. Konyaklı çayı sabah içip işe gidecekseniz, alkolik damgası yememek için yol boyunca sarmısak çiğnemeyi unutmayın.

Bir karabiber tanesini ağzınızda beş dakika boyu tutup tadını ve kokusunu bol bol hissederseniz ve bu süre içinde derin nefesler alırsanız, hem bünyenizde bir ısınma mekanizması harekete geçecek, hem de, sanki sert bir kahve içmişcesine canlanacaksınız. İyice yumuşamış karabiber tanesini sonunda ister atın ister çiğneyip yutun.

Baharatlı sıcak yemeklerin canlandırıcı etkisini bilirsiniz. Daha pratik olarak, yarım çay bardağı kaynar su içinde bir çay kaşığı acı kırmızı biber ve birkaç damla limonu karıştırın. Her seferinde çok az bir yudum alın ve birkaç saniye ağzınızda bekletin. Bol bol nefes alın. Ağzınızdaki yudum ılıklaşınca yutun ya da atın.

Gövdemizin o en iç bölümlerine kadar ısınmak üzere, sıcak banyo, hamam veya sauna keyfinden yararlanabilirsiniz.

Kas hareketleri beden ısısı üretir. Kasılmış durumda kalmış sert kaslar ise, çalışmaları çok kısıtlandığı için beden ısısı üretimine fazla katkıda bulunamazlar. Kendimizi sıcak hissetmek istiyorsak öncelikle kaslamızın rahat ve esnek olması için çalışmalıyız. Kendimize ayırabileceğimiz 10-15 dakikalık zaman dilimlerinde bile yapılabilecek çok şey vardır.

Evde, spor salonlarında, oyun sahalarında gerinme ve esneme hareketleri yapabiliriz. Çalıştığımız mekanlarda ve dış ortamlarda bile diğer insanların farkedemeyeceği türden bazı gerinme ve esneme hareketleri yapabiliriz.

Derin bir nefes alarak, hedef aldığınız kasları uzatacak şekilde ama fazla zorlamadan uzatarak gerin. Nefes verirken o gergide bekleyin veya gergiyi çok az gevşetin. Her nefes alışta kaslarınızı biraz daha uzatmaya çalışın. Derin nefes almayı ihmal ederek yapılacak germe ve esneme çabası çok daha az bir gevşeme ve rahatlama sağlar.

Sırtımızda o üçgen biçimli trapezius kas çiftinin çalışması bizi çok güzel ısıtır. Bu kasları çalışmasını bazı yararlı işler yaparak sağlayabilirsiniz. Örneğin bir testere alın, iş olsun diye ya da zevk olsun diye kalın bir kereste ya da odun kesin. Buram buram ısınacaksınız. Ya da, elinize bir temizlik bezi alın, mutfak tezgahlarını, banyoları, yerleri, dışarıda otomobilinizi üzerine bastırarak ovun, kolunuz ileri geri hareket etsin, trapezius kaslarınız çalışsın. Yararlı bir iş yapma niyetiniz yoksa bile, bu tür işleri yapıyormuşcasına kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Bedenimizdeki fiziksel ve biyokimyasal süreçlerin düzenli çalışmasına gereksinimimiz olduğunu sinir sistemimize hatırlatmak üzere, yürüyüş, spor, esneme ve gerinme, yoga gibi çalışmalar yapabiliriz. Bu fiziksel hareketler sabah olursa daha da yararlı olur. Bu çalışmalar sırasında beynimizi bedenimiz üzerinde yoğunlaştırmalıyızç Aldığımız ve verdiğimiz her nefesin farkında olmalıyız. Spor merkezlerinde, bisklet aletinin üzerinde pedal çevirirken kitap okuyan kişiler ne yazık ki umdukları yararın çok azını elde edebiliyorlar.