Astım günümüzde insanları en çok doktorların peşinden koşturan hastalıkların başında gelir. Kesin tedavisi olmayan astım için günümüzde yapılan araştırmalar devam ediyor. Son günlerde yapılan bir çalışmaya göre karışım tedavisi denilen ikili tedavi yöntemi hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olacak gibi görünüyor.Son günlerde yapılan bir çalışmaya göre; şiddetli astım krizlerinin önlemesinde havayolu açıcı ilaçların ve spreyli iltihap azaltıcı steroidin birlikte alınması; normal dozdaki steroidin yalnız başına kullandığından daha çok işe yarıyor.

İkinci bir görüş de "Bununla birlikte, yüksek dozda steroid bu krizleri önlemek için karışım tedavisi kadar etkili görünüyor." diyor.

Çalışmalar beta-2 agonist (LABA) ilaçlarının uzun zaman kullanılması sonucundaki etkilerine odaklanıyor. Astım krizi esnasında hava yolunu anında açan kurtarıcı spreylerin aksine, LABA ilaçları bronş havayolunu rahatlatır ve 12 saatlik bir süre kadar yolu açık tutar. İlaçlar; Serevent markası altında satılan ve Advair spreyinin de içinde bulunan salmeterol ve Foradil markası altında satılan formoterolden oluşur.

LABA ilaçlarını ve sprey steroidi kullanan astım hastaların şiddetli astıma yakalanma olasılığı daha düşüktür. Norfolk ve Norwich Üniversitesi Hastanesi'ndeki Dr. Muireann Ni Chroinin'e göre böyle durumlarda istenilen tedavi tek başına steroidi almaktansa enjekte edilmiş ya da çiğnenecek steroid almak en iyisidir.

Karışım tedavisini alan hastalarda şiddetli krizlerin oranı yüzde 27'den yüzde 22'ye düştü. Ni Chronin ve meslektaşları 18 hastanın böyle bir krizden kurtulmak için LABA tedavisiylebir yıl boyunca tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Karışım tedavisi genel akciğer işlevine de iyi geliyor. Hastalar astım semptomlarından kurtulduğu ve kurtarıcı spreylerin kullanımlarını azaltıklarını söyledikleri günlerin sayısı artmıştır.

Spreyli steroid kullanırken astım semptomları devam eden hastalar için, beta-2 agonistin aynı dozda spreyli steroidden daha üstün olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda Kanada Sağlık Merkezi doktoru Ilana Greenstone; ikinci bir görüş ortaya atmıştır. İki kat dozlu sprey steroid de karışım tedavisiyle aynı etkiyi göstermektedir diye belirtmiştir.

Ama karışım tedavisi akciğer işlevinde ve semptomlarda daha çok iyileştirmeye neden oluyor. Karışım tedavisi uygulanan hastalar kurtarıcı sprey kullanımını günde sadece tek "puf"a kadar indirmişlerdir. Bu iki tedavinin de önemli yan etkisi yoktur.

Böyle olunca da uzmanlar karışım tedavisini öne çıkarır gibi görünüyorlar.