“Normal insanlar için en yararlı spor aktivitesi yürüyüştür. Haftada en az 5 gün 40-50 dakika olacak şekilde ve belli bir tempoda yürüyüş yapılmalıdır. Kalp hastaları ve by-pass ameliyatı geçiren hastalar da yürüyüş yapabilirProf. Dr. Remzi Önder, herhangi bir spor dalına başlamadan önce mutlaka hekime danışılması gerektiğini, aksi takdirde ani ölümlere kadar varan olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalınabileceğini kaydetti. Profesyonel sporcuların bile yıl içinde defalarca kontrolden geçmesine rağmen ağır fiziksel aktivitelerde ani ölümlerle karşılaşabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Önder, şu bilgileri verdi:

“Normal insanlar için en yararlı spor aktivitesi yürüyüştür. Haftada en az 5 gün 40-50 dakika olacak şekilde ve belli bir tempoda yürüyüş yapılmalıdır. Kalp hastaları ve by-pass ameliyatı geçiren hastalar da yürüyüş yapabilir. Ayrıca koroner by-pass’lı hastalar yürüyüş yaparken dilaltı haplarını mutlaka yanlarında taşımalı, bu hastalar yürürken kendilerini yormamalıdır. Bunun ölçüsü de terlemeyecek ve nefes nefese kalmayacak şekilde yürümektir.”

Yağmurlu havalarda, rüzgara karşı ve dolu mideyle spor yapılmaması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Önder, “Tokken spor yapılmamalıdır. Spor yapmak için yemeğin üzerinden en az 1 saat geçmesini beklemeliyiz. Ayrıca yağmurlu havalarda ve rüzgara karşı da yürüyüş yapmak zararlıdır. Aksi takdirde kalp spazmı ve kalp krizi gibi tehlikeler ortaya çıkabilir” dedi