Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Doğan Atalay, "Bir insanın ruh sağlığının iyi olması için mesleki ilişkilerinden, sosyal hayatından, ailevi ilişkilerinden memnun olması çok önemli bir faktördür. Eğer kişi bu konularda bir sorun yaşıyorsa, mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekir" dedi.Psikiyatrik rahatsızlıkların bütün toplumlarda görüldüğünü ve bu hastalıkların evrensel olduğunu belirten Prof. Dr. Atalay, toplumumuzda psikiyatri ilaçlarına ve doktorlarına karşı bir ön yargı olduğunu, insanların toplumun tepkisinden çekindikleri için rahatsızlıklarını benimsemede ve itiraf etmekte zorlandıklarını söyledi.

Psikiyatrik rahatsızlıklardan en yaygın olanının depresyon olduğunu ifade eden Prof. Dr. Atalay, günümüzde özellikle orta yaş grubu kadınlarda depresyonun daha sık görüldüğünü belirterek, "Depresyonda kişi sosyal ilişkilere girmek istemez, kendisini mutsuz hisseder.

İş hayatında üretkenliği azalır, yaşamdan zevk alma isteği azalır. Bu durumda kişinin mutlaka bir hekime başvurması zorunludur. İntihar girişimi en çok depresif hastalarda görülür. Oysaki depresyon kolaylıkla düzeltilebilen bir rahatsızlıktır, kişi kesinlikle iyileşir. Bazı depresyonlar kendiliğinden geçer, bazıları da yineleyebilir.

Bu yüzden iyileşme sürecinden sonra hastalığın tekrarlanmasını önlemek için tedaviye asgari 6 ay devam edilmesinde fayda vardır. Depresyona giren kişiye ve yakın çevresine rahatsızlığı ve tedavisi hakkında bilgi verilmelidir" diye konuştu.

Antidepresan ilaçlarının kullanım yaşı ve dozu olduğunu ve bunların körü körüne alınmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Atalay şöyle konuştu:
"Antidepresanları kullanma şekilleri çok önemlidir. Örneğin küçük yaşta bir çocuğa verilen doz düşük olmalıdır. Ya da benzer ilaçlar belli bir yaştan küçük olanlara verilmez.

Antidepresanların önemli bir bölümünü kalp hastalıkları olanların kullanması sakıncalıdır. Kalp hastaları zorunlu olmadıkça antidepresan ilaçlar kullanmamalıdır. Bu ilaçlar yeşil reçeteyle satılmıyor. Bu yüzden kişiler mutlaka bir hekime başvurarak ihtiyaç dahilinde bu ilaçları kullanmalıdır. Hekim olmayan kişilerden ilaç alıp kullanmak büyük bir hatadır."

Antidepresanların ağrı kesici bir yanı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Atalay, migrende, romatizmal hastalıklarda, uykusuzluk sorununda antidepresanların kullanılabileceğini ifade ederek, "Antidepresanlara çok olumsuz bakmamak gerekiyor. Çünkü bunların ağrı azaltıcı ve ağrı kesici özellikleri de vardır. Fakat mesela migreni olan birinin ağrı kesici diye tek başına antidepresan alması uygun değildir. Ayrıca bedensel hastalığı olan kişiye bu hastalık psikolojik açıdan bir rahatsızlık veriyorsa ve bu bağlamda kişiye psikiyatrik destek gerekiyorsa antidepresanlar ek olarak verilebilir" şeklinde konuştu.

Psikiyatrik rahatsızlıklarda kullanılan ilaçların kişinin beyin hücrelerine zarar vermediğinin altını çizen Prof. Dr. Atalay, "İlaçların beyin hücrelerine zarar vermesi yanlış bir kanı. Ancak ağır akıl hastalıkları için kullanılan ilaçların kalp hastalarında ve yaşlılarda kullanımı sınırlı ve dikkatlice olması gerekir. Çünkü bu ilaçların felç ve kalp krizine neden olma gibi yan etkileri vardır. Bu yüzden gerek antidepresan ilaçların, gerekse ağır akıl hastalıklarında kullanılan ilaçların dozunu ve kullanım şeklini doktorun belirlemesi zorunludur" dedi.

Psikiyatri ilaçlarının çoğunun kişiye sakinlik ve uyku verdiğini ifade eden Prof. Dr. Atalay, bu ilaçların kullanımında ağız kuruluğu, iştah artması veya azalması, kabızlık gibi, yan etkilerin oluşacağını belirterek kullanım sırasında dikkatli olunması gerektiğini sözlerine ekledi