Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Çetin Turgan, Türkiye'de 15 milyon hipertansif kişi olduğunu belirterek, bunlardan 6 milyonunun rahatsızlığının farkında olmadığını söyledi.Turgan, hipertansiyonun hem ülkede hem de dünyada en önde gelen sağlık sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Kronik böbrek hastalığının hipertansiyonu, hipertansiyonun da kronik böbrek hastalığını doğurduğunu ifade eden Turgan, ''Dünyada hem şeker hem de hipertansiyon hastalıklarında artış var. Dünyada 1 milyara yakın hipertansif var. Hipertansiyon dünya genelinde yüzde 26 sıklıkla görülüyor. Türkiye'de ise 18 yaş üstü hipertansif sıklığı yüzde 31.8'dir. Yani ülkemizde 15 milyon hipertansif kişi var'' diye konuştu.

Derneğin yaptığı araştırmaya göre, bu kişilerin sadece yüzde 40'ının hastalığının farkında olduğunu, 6 milyon dolayında kişinin ise hipertansif olduğunun farkında olmadığını anlatan Turgan, araştırmaya katılanların yüzde 32.8'inin kan basıncını daha önce hiç ölçtürmediklerinin ortaya çıktığını söyledi.

Yüksek tansiyona neden olan etkenlerin başında tuz tüketiminin geldiğini ifade eden Turgan, ''Normal, sağlıklı bir kişinin günde 3-4 gramdan fazla tuza ihtiyacı yoktur. Oysa çağdaş toplumlarda günde kişi başına 8-10 gram tuz tüketilmektedir. Bu 15 grama kadar çıkmaktadır. Bu tuzların yüzde 70'i gizli tuz içeren gıdalardan alınmaktadır'' dedi.