Her testte olduğu gibi yerinde ve zamanında yapılmalıABD'deki Cleveland Clinicin Kardiyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Tuzcu, kalbi besleyen damarların görüntülenmesinin çok önemli bir test ve inceleme yöntemi olduğunu belirterek, "Her testte olduğu gibi bunu da yerinde ve zamanında kullanmak gerekir" dedi.

Prof. Dr. Tuzcu, Nevşehir'de Türk Kardiyoloji Derneğince düzenlenen "Ekokardiyografi Çalışma Grubu 10. Mezuniyet Sonrası Eğitim Toplantısı"nda gazetecilere yaptığı açıklamada, kalp doktorlarının gerekmedikçe anjiyografiye başvurmamalarını istedi.

Anjiyografiye başvurmadan önce yapılacak başka test ve inceleme tekniklerinin de olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tuzcu, şunları söyledi:

"Bilgisayarlı tomografinin yararı var ve kalbi besleyen damarları çoğunlukla güzel bir biçimde görüntüleyebiliyor. Ama bunu yapmak için bir sebebiniz olması lazım. Yani siz bana gelip de 'Benim bir şikayetim yok ama durumumdan endişe ediyorum, değerlendirmek istiyorum' dediğiniz zaman ben sizin yaşınıza, kilonuza, bel çevrenize, şekerinize, tansiyonunuza, aile hikayenize baktıktan sonra sizin hakkınızda epeyce bir fikir sahibi olacağım. Sizin gelecek 10 sene içinde ne kadar kalp krizi geçirme riskiniz olduğu konusunda da fikir sahibi olacağım. Bunun üzerine çok istersem belki bir efor testi de yapabilirim o da bana fikir verecektir. Bundan sonra eğer sizin damarlarınızda bir daralmayı, yetersiz bir kan akımını işaret eden bir durum varsa o zaman anjiyolardan birine müracaat etmemiz söz konusu olur. 'Hadi bakalım bir de makineye gir, bir de şöyle değerlendirelim' diyerek yapılacak bir anjiyografi, ister bilgisayarlı tomografiyle ister standart anjiyografi ile olsun yanlıştır."

Bir hastanın, ancak yeni çıkmış bir göğüs ağrısı, yürürken ortaya çıkan bir göğüs ağrısı ile doktora gelmesi halinde hastaya anjiyografi yapılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tuzcu, "Kalbi besleyen damarların görüntülenmesi, çok ama çok önemli bir test ve inceleme yöntemidir. Her testte olduğu gibi bunu da yerinde ve zamanında kullanmak gerekir" diye konuştu.

Prof. Dr. Tuzcu, şöyle devam etti:
"Ama buna karşılık hasta sıradan kontrollere gidiyorsa veya hiçbir şikayeti yoksa veya çok ufak tefek bulgular sebebiyle hastaneye müracaat ediyorsa ilk yapılacak şey knoroanjiyografi değildir. Aynı şekilde şimdi çıkmış bu bilgisayarlı tomografi ile kalbe bakmak konusunda da bu kararı vermeden önce, hastayı oraya sevk etmeden önce kısa da olsa düşünmemizde çok yarar var. O zaman sormamız gerekiyor kendimize, 'acaba hastaya her türlü risk değerlendirmesini yaptık da şimdi sıra anjiyografiye mi geldi?' diye. Anjiyografinin çok işe yaradığı kesin ama yerinde ve zamanında yapılması gerekir. Herhangi bir şikayeti olmayan hastaya tarama mahiyetinde veya ilk testlerden, ilk incelemelerden biri olarak anjiyografi yapmak doğru değildir."