Son günlerde yaşanan gelişmeler, yetişkinler gibi çocukların da ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanlar, çocukların andıç, darbe, çatışma gibi sözcüklerin ne manaya geldiğini sormaya başladıklarını belirterek, çocukların haber ve haber programlarından uzak tutulması gerektiğine dikkat çekiyor.Psikolog Ahmet Kurt, özellikle 0-6 yaş grubundaki çocukların henüz soyut zekâya ulaşmadığını belirterek, her şeyi gördükleri gibi algıladıklarını belirtiyor. Bu sebeple çocukların olayların perde arkasını göremeyeceğini ve kastedileni anlayamayacağını kaydeden Kurt, şu çarpıcı örneği veriyor: "Çevremde bulunan 4 yaşında bir çocuk, haberlerde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 'çatışma çıkabilir' şeklinde açıklamasını izlemiş. Bana gelip, "Oyuncak asker ve tanklarım hazır, kime saldıracağız?" diye sordu. Çocuklar gelişen hadiselerden bu kadar açık ve net olarak etkileniyorlar."

Sakarya'da Empatik Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Psikolog Ahmet Kurt, özellikle cumhurbaşkanlığı sürecinde yaşanan tartışmalardan çocukların uzak tutulması gerektiğinin altını çiziyor. Çevresindeki çocukların 'andıç, darbe, çatışma, parti" gibi kelimelerin ne olduğunu sormaya başladıklarını ifade eden Kurt, özellikle henüz somut zekâ düzeyinde olan 0-6 yaş arasındaki çocukların bu tartışmalardan uzak tutulmasını istiyor.

Ahmet Kurt, artık neredeyse televizyonların tümünde darbe, seçim, cumhurbaşkanlığı gibi konuların tartışıldığını ifade ederek, çocukların yanında bu programların izlenmemesini tavsiye ediyor. Ayrıca yetişkinlerin, çocukların yanında gündeme ilişkin konuları konuşurken kelimeleri özenle seçmeleri gerektiğinin altını çizen Kurt, "Çocukların yanında onların anlamayacağı konuları olabildiğince konuşmamak gerekiyor. Eğer konuşulacaksa kastedilen şeyi çocuğa açıklamak gerekir. Ayrıca konuşmalarda çocukta olumsuzluk oluşturacak çatışma, savaş gibi kelimeler kullanılmamalı." önerisinde bulunuyor.