Sağlık kene 32 - işte o öldüren kene!!!!!

İŞTE ÖLDÜREN O KENE!..


Tokat, Çorum, Gümüşhane ve Balıkesir'de 7 kişinin ölümüne yol açan kenelerden geçen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vatandaş arasında endişe yol açıyor.
21 Haziran 2006 Çarşamba 13:45


NURHAN İÇMEZ
TOKAT - Tokat, Çorum, Gümüşhane ve Balıkesir'de 7 kişinin ölümüne yol açan kenelerden geçen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vatandaş arasında endişe yol açıyor.

Türkiye genelinde 22 ilde görülen, İstanbul, İzmir gibi illeri de tehdit eder duruma gelen "kene" ısırması konusunda hastanelere başvurularda artış yaşanıyor. Tokat merkeze bağlı Kemal Paşa Beldesi'nde kiraz toplarken bacağına kene yapışan 45 yaşındaki Bedir Alan, Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi'nde eşiyle birlikte geldi. Alan'ın bacağındaki kene hastanede yapılan müdahaleyle çıkartıldı. Eşinin keneyi fark ettiğini ifade eden Alan, direk hastaneye geldiklerini söyledi. Bu arada kan örneği alınan Alan, 2-3 gün sonra tekrar hastaneye gelmesi istenerek evine gönderildi.

Öte yandan, Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi'ne bugüne kadar 100'e yakın vatandaşın kene ısırması sebebiyle başvurduğu, 30 kişinin tedavi edilerek taburcu edildiği kaydedildi. Ayrıca intaniye servisinde 4 kişinin "kene" ısırması şüphesiyle yattığı, hastalık nedeniyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine ise bugüne kadar 5 kişinin sevk edildiği bildirildi.

acilservis - işte o öldüren kene!!!!!

KENE TEHLİKESİ İSTANBUL'A SIÇRADI


Tokat, Çorum ve Balıkesir'de ölümlere yol açan kene tehlikesi İstanbul'a da sıçradı.
20 Haziran 2006 Salı 15:38

RAMAZAN ALMAÇAYIR
İSTANBUL - Tokat, Çorum ve Balıkesir'de ölümlere yol açan kene tehlikesi İstanbul'a da sıçradı. 2 yaşındaki Taha, ailesiyle birlikte gittiği piknik yerinde kene ısırması sonucu hastaneye yatırıldı.
Alınan bilgiye göre, 2 yaşındaki Taha Ş., geçtiğimiz gün ailesiyle birlikte Polonezköy'e pikniğe gitti. Bu sırada Taha'nın kıyafetinin içine giren bir kene, küçük çocuğun omzunu ısırdı. Bu şekilde kendine yol yapan kene, talihsiz çocuğun vücudunun içine girdi. Aile olayı, Taha'nın sürekli huysuz davranarak ağlaması üzerine fark etti. Oğlunun vücudunu inceleyen anne Nermin Ş., omzundaki ısırığı fark etti. Bunun üzerine Taha Ş., annesi ve amcası tarafından Pendik'teki evlerinin yakınında bulunan bir hastaneye kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahale neticesinde, Taha'nın vücuduna girmiş olan kenenin yarısı çıkarıldı. Yetkililer, içeride kalan diğer parçanın da çıkarılması için küçük çocuğu daha kapsamlı bir hastaneye sevk etti.
Sevk edildiği hastanede gerekli müdahaleler yapılan Taha'nın 3 gün gözetim altında tutulacağı öğrenildi. Amca Fatih Ş., "Ailesi pikniğe götürmüş. Bu sırada kene ısırmış. Doktora götürdük. Kenenin yarısı çıkarıldı. Diğer parçası vücudun içinde kalmış. Bizi başka bir hastaneye sevk ettiler" dedi. Anne Nermin Ş. ise basın mensuplarının sorularına yanıt vermekten kaçındı.
Kuş gribinden sonra ortaya çıkan ve kene olarak bilinen Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), Tokat, Çorum ve Balıkesir'de ölümlere yol açmıştı.

kaynak haber vitrini