[B]İş hayatı kalitenizi ‘Yerinde Masaj’ ile artırın!


Günümüzde iş hayatını olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörün stres olduğu belirtiliyor. Haftada 15 saat kadar bilgisayar başında kalmanızı gerektiren bir işiniz varsa, zaten yandınız demektir. Ancak paniklemeyin, her şeyin bir çaresi var. Çalışanların işyerindeki stresini azaltıp verimini artırmak için dünya çapında uygulanan bir hizmet var. Adı: ‘Yerinde masaj’

Bilgisayar karşısında saatlerce oturmak ruhsal dengemiz kadar, fiziksel görünüşümüzü de bozuyor. Saatlerce aynı pozisyonda beklemek ve uygun olmayan oturma şekilleri baş, boyun, sırt, bel, el bilekleri, omuzlar ve kollarda meydana gelen ağrıları kaçınılmaz kılıyor. Neticede vücutta kalıcı hastalıklar oluşurken, iş verimi de düşüyor. Bunun farkına varan işverenler, çalışanlarının sağlığını koruyabilmek ve iş verimini artırabilmek için çalışanlarına yıllardır iş yerinde masaj uygulatıyor. General Electrics, Goldman Sachs, Young&Rubicam, American Airlines, Beoing, Reebok, Vodafone, Ford bu yöntemi uygulayan tanınmış firmalardan bazıları... Bu hizmet Türkiye'deyse bir buçuk yıldır 'Yerinde Masaj' tarafından sağlanıyor.

Masaj, denince insanın aklına hemen; masaj salonuna gideceği, uygun bir masaj kıyafeti giyeceği, ardından yattığı yerde kremler eşliğinde yapılan masajla rahatlayacağı geliyor. ‘Yerinde Masaj' sisteminde ise işler biraz farklı yürüyor. David Palmer tarafından 1986 yılında Amerika'da geliştirilen ve dünya üzerinde 6 ülkede şubesi bulunan bu hizmetin, çalışan kitleye mesai saatleri içerisinde yapılması amaçlandığı için; sistemde masaj salonuna gitmek, soyunmak, kremlenmek ve uzanmak gibi uygulamalar bulunmuyor. Yerinde masaj; kişi tamamen giyinikken sıvı veya katı herhangi bir katkı maddesi kullanmaksızın 10, 15, 20 veya 30 dakikalık kısa süreli seanslar halinde 'özel eğitimli masaj uzmanları' tarafından kurum içerisindeki sessiz bir yere 5 dakikada kurulan özel mobil koltuklarda (bu koltuk 'cenin pozisyonu' almanızı sağlıyor. Ki bu duruş vücudun en rahat olduğu pozisyon olarak biliniyor) sağlık bilgileri sorgulandıktan sonra, ‘sağlık açısından yerinde masaj almaya uygun' çalışanlara yapılıyor. Bu süre içersinde vücudunuzun baş, boyun, sırt, bel, el bilekleri, omuz ve kol bölgelerinde bulunan 100'den fazla stres drenaj noktasına ‘TouchPro’ tekniğine dayanan 'Yerinde Masaj' metodu uygulanıyor.

Masajın halk arasında yanlış anlaşılmasından yakınan Yerinde Masaj Şirketi Kurucusu Sertaç Ak, bireysel hizmet vermediklerini, masajın ciddi bir iş olduğunu ve sadece süreklilik kazandığı takdirde verimli olabileceğini söylüyor. Sertaç Ak, kurumların 'Yerinde Masaj' sistemini çalışanlarına uygulayarak insan kaynakları yönetimini güçlendirebileceği görüşünde...


SERKAN KARA


Yerinde masaj’ın yararları

Masajın tüm genel faydalarının yanı sıra;

* Uzun süre masa başında aynı pozisyonda oturmaktan kaynaklanan fiziksel deformasyonu azaltıyor.

* Sürekli aynı hareketleri yapmaktan veya tamamen hareketsizlikten kaynaklanan fiziksel sorunların tekrarlamamasını sağlıyor.

* Stresin fiziksel ve ruhsal etkilerini azaltarak işyerinde doğabilecek gerginliklerin önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

* İlgi ve dikkati uyandırarak dikkatsizliğe bağlı iş kazaları ve hataların sayısını azaltıyor.

* Sürekli raporlama, evrak takibi, tekrarlanan görevler, bilgisayarla yoğun derecede çalışmak gibi yıpratıcı işlerin yol açacağı ruhsal sorunları engellemede destek veriyor.

* Çalışanların verimliliklerinin, dolayısıyla da firmanın kârlılığının artmasına yardımcı oluyor.

* Daha huzurlu ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturuyor.