Araştırmacılar, yüksek dozda kafein ve parasetamolün birlikte alınması halinde, karaciğerin zarar görebileceği yönünde uyarıyorlar.

Washington Üniversitesi’nde yürütülen çalışmada, bu karışımın sonucunda karaciğeri zehirleyen bir enzimin ortaya çıktığı açıklandı.

Uzmanlar, parasetamol ve kafein bileşiminin neden olduğu bu toksik etkinin, aynı zamanda hem kafein hem de parasetamol içeren güçlü ağrı kesicilerin alınması sonucunda da ortaya çıkabileceğini belirtiyorlar. Bu ağrı kesicilerin, migren, mentsrual rahatsızlıklar ve diğer bazı durumların tedavisinde kullanıldığı bildirildi.

Tıbbi kimya profesörü araştırmacı Sid Nelson açıklıyor: “Kafein, toksik bir metabolitin oluşmasını sağlayan enzimle etkileşime girebilir, bu durumda karaciğer zarar görür.”

Yapılan çalışmada, parasetamol ve kafeinin etkilerinin E. Koli bakterileri üzerindeki etkilerinin araştırıldığı belirtildi. Bu bakterilerin, insanlarda karaciğerdekine benzer bir enzim üreterek, bu tür ilaçların yol açtığı zehirin etkisini yok ettikleri açıklandı.

Nelson, zehir etkisinin çok yüksek dozda kafein alınması sonucu ortaya çıktığını belirtiyor.

Normalde insanların bu derece kafein tüketmediklerini söyleyen Nelson ekliyor: “Buradaki söz konusu doz, bir fincan kahvenin içerdiği kafeinin 10 katıdır.”

Araştırmacılar, ayrıca alkol ve parasetamolün birarada alınmasının da aynı toksik etkiye neden olduğunu belirtiyorlar.

Bazı kişilerin bu toksik etkileşime karşı daha hassas olabileceğini söyleyen Nelson, özellikle antiepileptik ilaçlar kullanan hastaların bu riski taşıdığına dikkat çekiyor. Nelson, bu ilaçların NAPQI üreten enzim seviyesini artırdığını belirtiyor.

Araştırmacılar, aşırı alkol tüketiminin de NAPQI üretimini artırdığını, ve buna bağlı olarak toksik etkileşim riskinin de arttığını bildiriyorlar. Ayrıca, migren, artrit, ve diğer bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan parasetamol ve kafein içeren ilaçların da, bu riski artırdığı belirtiliyor.

Chemical Research in Toxicology’nin 15 Ekim sayısında bu çalışmaya yer verilmesi bekleniyor.