Transformal Nefes Eğitmeni ve Yaşam Koçu Nevşah Fidan, insanların yüzde 80'inin yaşamları boyunca bedenlerinde "doğum travması" taşıdıklarını söyledi.
Peki, bu travmayı bedenimizden nasıl atabiliriz? Nevşah Fidan doğum travmasını önlemenin ve ortadan kaldırmanın yollarını anlattı.
Doğum travması nedir? Doğacak bebeklerimizi, yaşamlarının yönünü tayin edecek bu önemli travmadan nasıl koruruz?
Doğum travmasını oluşturan çekirdek duygulardan en güçlüleri fiziksel acı, hayal kırıklığı, güvensizlik, korku, endişe ve şaşkınlıktır. Doğum travmasının kişilerin iç dünyasında dile gelen ifadesi ise en yalın cümlelerle şöyle: "Canım acıyor! Korkuyorum! Beni annemden ayırıyorlar; ben şimdi nasıl yaşayacağım? Acizim."
Doğum travmasının anne ve bebekte oluşturduğu duyguları aktarır mısınız?
Günümüz koşullarında normal bir doğumun gerçekleştiği yer beyaz, renksiz, donuk ve soğuk hastane odaları. Çiğ bir ışıkta ve kullanılan cihazlardan koşuşturup bağrışan personele kadar, bir sürü faktörün birleşip çıkardığı yoğun, kulak tırmalayıcı ve sağlıksız gürültü içinde. Oysa bebeğin anne rahmindeki ortamı Ilık, loş, güvenli ve sessiz bir ortam. Anne rahmindeyken bebeğin duyduğu tek ses annemizi kalp sesi ve dışarıdan gelen uğultular. O güvenli ortamda bebek annesine bir kordonla bağlıdır; tüm ihtiyaçları kendiliğinden karşılanır; bebek açlık, susuzluk nedir bilmez. İşte, bebekler bir anda bu sessiz, huzurlu, sıcak ortamdan dışarı çıkar ve karşılaştığı yeni ortam onda travma yaratır.
CİĞERLER İÇİN 20 DAKİKA
Kendisini güvensiz hissetmek için her şey mevcuttur doğduğu ortamda. Bunlar yetmiyormuş gibi, bir anda göbek bağı kesilir. Ciğerleri henüz gelişimini tamamlamamışken, 9 aydır bir suyun içinde yaşıyorken. Ciğerlerinin gelişimi doğumdan sonra, ilk 20 dakika içinde gerçekleşecek. Oysa göbek bağı hemen kesildi ve yaşamak için nefes almak zorunda! Ve ilk nefesini, daha gelişimi tamamlanmamış ciğerlerini parçalarcasına açarak, acı içinde alacak. Bu acının üstüne ilk açlık ve susuzluk hissi eklenip travmayı iyice çoğaltacak.
Bu travma ne kadar devam ediyor?
Bu kadarla da bitmeyecek: Daha ne olduğunu anlamadan bebek annesinden ayrılıverecek; orasına burasına iğneler batırıp, bir kobay gibi testlere tabi tutulacak. Suyun içinde gelişmiş, yumuşacık, hassas derisi zımparalanırcasına temizlenecek! Normal şartlar altında yapılan doğumlarda bebeklerde fiziksel acı, hayal kırıklığı, güvensizlik, korku, endişe, şaşkınlık hissi yoğun oluyor.
ACININ KÖKENİNDE YATANLAR
Travmanın etkisi her zaman bu kadar yoğun mudur?
Elbette doğum travmasının etkileri her zaman bu kadar bariz bir biçimde kendini göstermez. Kişiler bu travmanın üzerini örtebilir, onu görünmez kılabilir. Ama bu tür örtmeler ve yok saymalar hayatımızın başka alanlarında ortaya çıkar, bambaşka sorunlara yol açar. Öyle ki, kişi sorunlarının nedenlerini zorlama, yapay bağlantılarda aramaya başlar. Bu da asıl sorunu yani doğum travmasını örttüğünden, kişinin iyileşme çabası çoğu zaman beyhude bir çabaya dönüşür.