Ankara Üniversitesi'nin araştırması Türkiye'de Hepatit B gerçeğini gözler önüne serdi..Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Örmeci, Türkiye'de 3,5 milyon kişinin siroz ve karaciğer kanserine yol açan Hepatit B virüsünü taşıdığını, ancak bunlardan 3 milyonun bu durumdan haberdar olmadığını bildirdi.

Amerikan Karaciğer Hastalıkları Araştırmaları Derneği'nin (AASLD) 58. Toplantısı, Hepatit B virüsü konusundaki çalışmalarından dolayı "Nobel Ödülü" alan Prof. Dr. Baruch Blumberg'in de aralarında bulunduğu pek çok akademisyen ve doktorun katılımıyla Boston'da gerçekleştirildi.

Toplantıya katılan Prof. Dr. Örmeci, Türkiye'den giderek toplantıyı izleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, tedavi edilmediğinde karaciğer kanseri, siroz ve karaciğer yetmezliğine neden olan Hepatit B virüsüne dikkat çekerek, dünyada yaygın olan virüsün 350-450 milyon insana bulaştığının düşünüldüğünü kaydetti.

Türkiye'de Hepatit B'nin görülme sıklığının ortalama yüzde 5 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Örmeci, "Yani Türkiye'de 3,5 milyon kişi siroz ve karaciğer kanserine yol açan Hepatit B virüsü taşıyor. Yazılan reçetelerden anladığımız kadarıyla bunların sadece 400 bini tedavi ediliyor. Dolayısıyla geriye kalan 3 milyon kişi Hepatit B virüsü bulaştığının farkında değil. Konunun hiç bilincinde olmaksızın toplumda sesiz sedasız hayatlarını sürdürmektedirler" dedi.

Türkiye'nin doğu ve güney doğusunda virüsün görülme sıklığının arttığına işaret eden Prof. Dr. Örmeci, virüsün doğum sırasında anneden ya da çocukluk çağında alınması durumunda yüzde 80 oranında kronikleştiğini vurguladı.

Prof. Dr. Örmeci, "Kronikleşen olgular tedavi edilmediği zaman bunların yüzde 20-40'ı karaciğer sirozuna dönüşür, karaciğer sirozuna dönüşen olguların da yaklaşık 4'te biri karaciğer kanserine dönüşür. İnsanların Hepatit B'ye karşı bilinçlendirilmesi şart. Hepatit B bulaşmış kişilerin ya da kronikleşmiş olanların mutlaka tedavi edilmesi şart" diye konuştu.

Virüsün kan yoluyla bulaştığını ve genellikle aile içinde bir kişide görülmesi halinde diğer fertlere de geçtiğini belirten Prof. Dr. Örmeci, aile içinde diş fırçaları veya jiletlerin ortak kullanılmasının virüsün bulaşmasına neden olabildiğine dikkati çekti.