KAHVERENGİ KEŞİŞ(İNZİVA) ÖRÜMCEĞİ ISIRMASI15 mm boyunda, sırtında keman şeklinde bir leke olan örümcektir. Karanlık ve kuru yerleri sever. Isırdığı yerde ülserasyon ve iskemi oluşur. Dolayısıyla belirtiler ısırmayı takiben hemen görülmeyip saatler sonra ortaya çıkarlar.Belirti ve bulgular:

· Eritematöz makül ( sıvı dolu kabarcık-bül- ve çevresinde oluşmuş beyaz bir halka ). Birkaç gün içinde mavimsi renkli nekroza dönüşür

· Isırmayı takip eden 2-8 saat içinde bölgesel ağrı, kızarıklık, şişlik

· Hafif etkilenimde: titreme, ateş, bulantı-kusma, eklem ağrıları

· Ağır etkilenimde: kanama bozuklukları: DIC (Dissemine intravasküler koagülasyon-yaygın damar içi pıhtılaşma), böbrek yetmezliği, konvülsiyonlar, kalp yetmezliği, ölüm.

KUŞLARI İTLAF ETMEYELİM ÖZELLİKLEDE TAVUKLARI

Acil Bakım:

Hastane öncesi acil bakım destekleyici niteliktedir: soğuk uygulama, yaranın antiseptikle temizlenerek geniş bir pansumanla kapatılır.

Panzehiri yoktur ama acil serviste 24 saat gözlenmelidir. Sistemik reaksiyon oluştuğunda, hemen antihistaminikler verilmelidir. Oluşan nekrotik dokunun cerrahi olarak çıkartılması gerekebilir. Bu tip nekrozlara diğer artropodlarda (örnek: kene) neden olabilirler.

**karadul'dan* sonra abd'deki en zehirli orumcek turudur. tozlu ve kirli bina koselerinde, odun ve kereste yiginlari arasinda bulunur. kesiş orumcegi karanlik bina ve taş altlarini tercih eder. kahverengi kesiş orumcegi daha cok isirik yerinde agri, sislik, kabarcik veya ortasi morumsu kirmizi sislik olusur. ingilizcesi brown recluse'dur.
**brown recluse olarak da bilinen abd'de tirsma noktasindaki orumcek turu. boyu 1/4-1/2 inch arasinda degisir. diger cogu orumcekten farkli olarak 4 lob yerine 3 loblu gozleri vardir. bu da 10x optik lens gorevi yapar. isirik etkisi 3-8 saat icerisinde kizarma, kasinma ve tahris ile baslar. 1 ila 2 gun icerisinde isirilan bolge "freddy" serisinde oynayacak kadar korkunc bir hale donusur ve mudahale edilmezse cogunlukla kangren ile sonuclanir.
**boyutları ile karşılaştırıldığında ısırıkları sonucu insan vücudunda açılan yaraların boyutları ve görünümü korkunçtur.

herneyse bu haşerat-ı zıkkım güney amerika kökenli ancak aşağıda vereceğim linkteki haber dikatinizi çekebilir
http://http://www.milliyet.com.tr/20...n/sontur34.asp

hani bilmiyorum nolur nolmaz memlekette son zamanlarda çıkan değişik hastalıkların haddi hasabı yok, kimi böcekten, kimi tavuktan, kimi havadan... neyse işte mevzu (özellikle resimler ) ilgimi çekti bi bakayım dedim bakmışken paylaşayım dedim. aslında mevzu bu keşiş haşaratı değil, hani olurya (olmasında) herhangi bi böcek sokmasıyla falan karşılaştınız genel bir ön bilgi...

mevzuya gülecek olanlarınız varsa aşağıda önce yukarıdaki haberi bi okusun sonra aşağıdaki 4. likten başlayarak ki mideniz kaldırabilise bi resimlere bakıversin (ilk üç tanesi bu keşişin kendilerinin resmi)

http://http://dermatology.cdlib.org/.../vetter-6.jpeg

http://http://dermatology.cdlib.org/.../vetter-3.jpeg

http://http://dermatology.cdlib.org/.../vetter-8.jpeg

http://http://www.crazynews.net/imag...rbite/day9.jpg

http://http://images.emedicinehealth...0729-25040.jpg

http://http://www.emedicinehealth.co...0729-25041.jpg

http://http://www.emedicinehealth.co...0729-25042.jpg

http://http://images.emedicinehealth...0729-25043.jpg

http://http://www.emedicinehealth.co...0729-42549.jpg

http://http://images.emedicinehealth...0729-42550.jpg

http://http://images.emedicinehealth...0729-42551.jpg

http://http://images.emedicinehealth...0729-42552.jpg

http://http://images.emedicinehealth...0729-42553.jpg

http://http://images.emedicinehealth...0729-42555.jpg

bu yaraların iyileşmiş hali:
http://http://images.emedicinehealth...0729-42556.jpg