soda3 - Maden Suyunun Bilinmeyen YönleriÜlkemizde çıkarılan maden suları içerdikleri mineraller nedeniyle yüzyıllardır, hatta binlerce yıl insanlara şifa dağıtıyor diyen Prof. Dr. M. Karagülle, “Maden suları minerallere bağlı etkilerin dışında, mineralli suların fizyolojik etkileri ve bazı hastalıklardaki terapötik yararları da söz konusudur. Maden suyu böbreklerde ve idrar yollarındaki taş oluşumunu önler ve iltihabı geriletici bir etki gösterir.

Safrakesesi tembelliğinde yararlı ve pankreas fonksiyonlarını da destekler. Kronik mide mukozası iltihabında veya mide asidi fazlalığında yüksek bikarbonat içeren maden suları yararlıdır. Maden suyu sindirim sisteminde de önemli etkileri olmakla birlikte kabızlığa da iyi gelir.”
HER ALANDA HER YAŞTA MADEN SUYU
Maden suyunun çocuk mamasından, et kızartmasında bile kullanılabileceği belirten Karagülle, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Maden suyu bebeklikten, yaşlılığa kadar her yaşta rahatlıkla kullanılabilir. Bebeklerde anne sütü vazgeçilmez besin ve sıvı kaynağıdır. Bunun yanında ek beslenmeye geçildiğinde ise hazırlanacak mamalar maden suyu ile olursa ideal bir mama karışımı olacaktır.

Spor yapan insanlarda görülen kilo kaybı tamamen su kaybıyla orantılıdır. Bu nedenle spordan önce ve sonra içilecek olan maden suyu vücudun su kaybını önleyecektir. Bununla birlikte sıcak günlerde meydana gelebilecek su kaybı maden suyuyla ideal bir şekilde önlenecektir. Özellikle çalışan insanlarımızın kahve ve çay yerine maden suyu tercih etmelerini tavsiye ederim. Sabah işe başlayan bir kişi içinden kabarcıklar çıkan bir bardak soğuk maden suyu ile güne daha dinç ve enerjik başlayabilir.”

İçilen maden suyunun cilde gerekli olan suyu ve sonuçta gerginliği ve pürüzsüzlüğü de sağlayabileceğini belirten, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “Maden suyu içildiği sürece cilt pörsük, yorgun ve solgun görünmeyecektir. Maden suyu sadece içildiğinde değil aynı zamanda dışardan sürüldüğünde de cildi canlandırır ve gençleştirir.