Güneş hayat kurtarıyor


İki ayrı araştırma güneşin, dolayısıyla D vitamininin, kalp damar hastalıklarına yakalanma ve de kanserden ölüm riskini düşürdüğünü ortaya çıkardı...

Son araştırmalar, güneşten gerekli ölçüde yararlanmanın birçok faydası olabileceğini gösterdi. ABD'de yayımlanan bir araştırmada, güneşle vücuda giren D vitamininin eksikliğinin kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artırabileceği ortaya çıktı.

Harvard Tıp Fakültesi'nden Thomas Wang başkanlığındaki ekip 5 yıl boyunca ortalama 59 yaşındaki 1739 kişi ile araştırma yaptı. Araştırma, kanında D vitamini eksikliği bulunan kişilerin kalp krizi veya beyin kanaması geçirme ya da kalp yetmezliğine yakalanma riskinin, kanındaki D vitamini seviyesi daha yüksek kişilere göre iki kat fazla olduğunu ortaya koydu. Araştırma, D vitamini eksikliği olan özellikle yüksek tansiyon veya şeker hastaları ya da kolesterolü yüksek hastalarda kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 60 daha fazla olduğunu da gösterdi.

Bir yarar daha...

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin yıllık dergisinde yayımlanan başka bir araştırma da güneşli bölgelerde yaşayan, dolayısıyla D vitamini alabilen kişilerin kanserden ölme riskinin, daha az güneş olan kuzeydeki bölgelerde yaşayanlara göre az olduğunu gösterdi.