James Hetfield

snipshote41932ud7e2ivh5 - James Hetfield


James Hetfield (d. 3 Ağustos 1963, Los Angeles), ABD'li Efsanevi thrash metal, heavy metal grubu Metallica'nın bateristi Lars Ulrich ile beraber kurucusudur. Grubun söz yazarlığını, vokalistliğini ve ritim gitaristliğini yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.Ayrıca 3 yiğeni , 5 kuzeni ve 116 tane kedisi vardır.Hayatı

James Hetfield, İngiliz, İskoç, İrlandalı ve Alman karışımı olan bir aileden gelmektedir. 9 yaşındayken piyano derslerine başladıktan sonra kardeşi David'in baterisine merak sardı ve daha sonra da gitar çalmaya başladı. Babası tır şoförü annesi ise opera sanatçısıdır.James 16 yaşındayken annesi kanserden ölmüştür. James gençlik yıllarında çıkarma fabrikasında ve nakliye şirketinde çalışmıştır.

James Hetfield , Lars Ulrich ile Metallica'yı kurduktan sonra Dave Mustaine'i de gruba dahil etti ama daha sonra Dave gruptan atılıp yerine Exodus grubundan Kirk Hammett geldi. Bu arada Dave Mustaine de Megadeth adında kendi grubunu kurdu. James Hetfield sahnede birçok kaza geçirdi. Bunların en popüleri de 1992 yılındaki Guns N' Roses/Metallica turunda yaşandı. Fade to Black şarkısını çalarken, kendisinin bilgisi dahilinde olmadan yeri değiştirilen, sahne üzerindeki havai fişeklerin patlaması sonucunda sol kolunda 2. ve 3. dereceden yanık ile uzun süre gitar çalamadı. Ayrıca 1994 yılında geçirdiği kaza sonucunda kafasına otuzun üzerinde dikiş atılmıştı.

Hayatı boyunca alkol bağımlılığı olan Hetfield St.Anger adlı albüm hazırlığındayken alkol için rehabilitasyona girdi. Jason Newsted Metallica'yı terk etmeden önce James Hetfield, Newsted'e Metallica dışında yan projeler yapmasını yasakladı. Böylece Jason Newsted Metallica'ya olan öfkesine bir de James'in koyduğu bu yasağı ekleyince gruptan ayrıldı. Grup daha sonra Some Kind Of Monster adında , St.Anger albümlerinin hazırlanışını, grup üyelerinin arasındaki tartışmaları ve grubun geleceğinin planlarını içeren bir belgesel çıkardı.

James Hetfield canlı performanslarının hepsinde kendi adına tasarlanan ESP marka özel gitarları kullanmaktadır.Bu gitarların tanesine 500 bin yetele ödemiş diyolar.

Ayrıca Hetfield canlı performanslarında hayranlarının karşısına her zaman onları şaşırtarak çıkmayı başarmıştır. Bazen birasıyla, bazen alkolik tavırlarıyla hayranlarını etkilemeyi ve kendi grubu dahil herkesi hareketlendirmeyi başarmıştır.Sahnedeki bu tavırları ile Güçlü Hetfield olarak anıldı. Ancak yaşı ilerledikçe ve bir aile kurduğunda bu büyük bir sorun yarattı. Onu güçlü kılan şeyin aslında kendini bitirdiğini farketti ve bu konuda yardım aldı. St.Anger döneminden sonra yapılan her röpörtajda alkole olan öfkesini dile getirmektedir .

Kullandığı Gitarlar

* Black Explorer (Wolf),
* Black Explorer (Dot),
* Black Explorer (snake),
* Black Explorer (Deep Skull),
* Black Explorer (Eagle),
* E.S.P Black Explorer/Double Neck (Ducks),
* E.S.P Flying V's (Red Flame/Green Flame),
* E.S.P Explorer (Berbed Wire)

gibson classic

Kullandığı Amfiler

* Mesa Boogie Strategy 400 Power Amps,
* Mesa Boogie Triaxis Preamp (Stock),
* Mesa Boogie Triaxis Preamp (Modified),
* Mesa Boogie Custom Graphic E.Q Unit,
* Mesa Boogie Amp Switcher,
* Mesa Boogie 4x12 Speaker Cabinets

Özel Yaşamı

James Hetfield alkol yüzünden aile içinde uzun süre problem yaşadı. Rehabilitasyondan sonra zamanını daha fazla karısı ve çocuklarıyla geçirmeye başladı. Eşinin adı Francesca ve çocuklarının adı Cali,Castor ve Marcella'dır. Hot-rod arabalara ve NASCAR'a tutkusuyla bilinen Hetfield, gitar çalmadığı zamanlarda avlanma, kayak gibi sporlarla uğraşır ve favori takımı Oakland Raiders'ın maçlarını seyreder. Ayrıca kendi doğduğu yıl olan 1963 yılında yapılmış gitarları koleksiyonunda toplamaktadır. İki adet özel üretim Harley'i, Dodge Ram kamyoneti ve kendi topladığı 1955 model Chevy Belair arabası vardır.