Till Lindemann


tilllindemann1973wt4 - Till Lindemann


Till Lindemann, 4 Ocak 1963 tarihinde Leipzig'de Diedrich Lindemann olarak doğdu. En çok Rammstein adlı Alman rock grubunun şarkı sözü yazarı ve vokalisti olarak bilinir.


Genel Özellikleri

* Göz Rengi: Ela
* Saç Rengi: Kahverengi
* Boyu : 1,89 m.
* Kilosu: 90-95 kg.


Kişisel Özellikleri

Lindemann'nın çok güçlü bir sahne performansı vardır. En çok bilinen hareketi, hafifçe çömelip temposunu o an çalınan şarkıya göre ayarlayarak dizine ritim şeklinde vurmasıdır. Bir diğer karakteristik özelliği de "R"lerini çok vurgulayarak söylemesidir. Bu da Doğu Almanya aksanından kaynaklanmaktadır. Ayrıca; Lindemann, sahnedeyken ateşle oynamayı çok sever. Bunun yüzünden, diğer Rammstein üyeleri ile beraber çok büyük tehlikeler atlatmıştır. Sahnede kullanılan tüm ekipmanların kullanımı için lisansı vardır. Kendisi de, seyircileri ve konserlerde bulunan kimseyi tehlikeye düşürecek bir şeyi asla yapmayacağını söylemiştir.

Lindemann; Chris Isaak, Marilyn Manson, Jean-Michel Jarré, Tangerine Dream, Mike Oldfield, Ministry, Nine Inch Nails, Type O-Negative, Limp Bizkit, Placebo, Black Sabbath, Deep Purple, KMFDM gruplarını ve pazar günleri parkta jazz müziği dinlemeyi çok sevdiğini ve ona göre ilk Alman grubunun da Kraftwerk olduğunu söylemiştir. Lindemann sol kulağını iki yerinden deldirmişti fakat uzun zaman piercing ya da küpe takmamıştır. Bu delikler pek çok resimde ve video klipte seçilebilmektedir. Vücudunda bir yerlerde "Punk Rock" diye bir dövmesi olduğu söylenir ama bu konuda bilinen kesin bir şey de yoktur.

Güzel sanatlarla yakından ilgilidir. En sevdiği yönetmen lors van trier'dir. Lindemann alkole oldukça düşkündür; en sevdiği içki tekila'dır. Sigara da içerdi ama son zamanlarda bırakmıştır.

Bildiği bilinen diller; Almanca, İspanyolca ve İngilizce. Almanca zaten ana dili, İspanyocası da bayağı iyidir. İngilizcesi de fena değildir ama fazla akıcı değildir. Söylemiş olduğu bir iki Rusça şarkı olduğu göz önünde bulundurularak, bu dili de bildiği farz edilebilir ama bu konuda da kesin bir şey yoktur.Müzik yapmadan önce Almanya'da iyi bir yüzücüydü omuzundan sakatlanınca bu sporu bıraktı ve müzikle uğraşmaya başladı. Ayrıca bateri ve mızıka çalmasını da bilmektedir.

Geçmişi

Lindemann, Leipzig'de doğmuştur ama Schwerin'de, Wendisch-Rambow adlı bir köyde; ebeveynleri ve kendinden altı yaş küçük olan kız kardeşiyle yaşamıştır ve çocukluğunu burada geçirmiştir. Bir şair olan babası Werner Lindemann'la arası hiç iyi olmamıştır. Babası, Lindemann'ı küçükten hep dövmüş ve ona kötü davranmıştır. Eski bir (emekli oldu) gazeteci olan annesi, Brigitte "Gitta" Lindemann ile babası 1975'te, Lindemann 12 yaşındayken boşanmışlardır. Babası, kendisini içkiye verdiği için Kasım 1992'de içki komasına girerek hayatını kaybetmiş, Wendisch-Rambow yakınlarında bir yere gömülmüştür. Lindemann da ne cenazesi için ne de ziyaret amaçlı olarak hiç babasının mezarına gitmemiştir. Ayrıca her fırsatta da babasını hiç sevmediğini söyler.

Lindemann, 11 yaşındayken Rostock Sports Club adlı bir spor okuluna gitmiş ve 1977-1980 yılları arasında yatılı bir okulda okumuştur. Spor okulundan da 1979 yılında ayrılmıştır. Lindemann çok iyi bir yüzücüydü ama karın kaslarından biri zarar görünce profesyonel olarak yüzücülüğü bırakmak zorunda kalmıştır.

Lindemann, gençken pek çok işte çalışmıştır. Ama en çok sepet örücü olarak çalışmışlığı ile bilinir. Küçükken de balıkçı olmak istediğini söylemiştir.

1981'de, Lindemann, askerlik yapma zamanı geldiğinde buna karşı çıkmıştır. Komutanlarına karşı gelmiş, sayısız dayak yemiş ve hapis yatmıştır.

1985'te, Lindemann 22 yaşındayken, ilk kızı Nele doğmuştur. Annesi ile Nele doğduktan sonra evlenmişler ama bir süre sonra tekrar boşanmışlar ve Nele'yi de uzun süre tek başına büyütmüştür. Ama sonradan grupla beraber sürekli turneye çıktıkları için yılın altı ayı kadar uzun bir zaman evde olmayınca annesiyle ortak büyütmeye başlamışlardır.

Berlin Duvarı'nın 9 Kasım 1989 tarihinde açılmasıyla Lindemann da pek çok Alman gibi hayatında yeni bir sayfa açmıştır.

Lindemann'ın, Anja Köseling adlı eski kız arkadaşından bir kızı daha vardır. Lindemann'la ayrıldıktan sonra; Köseling, kızları Marie-Louise için Lindemann'ın çocuk destek parası ödemediğini ve beraberken de kendisine fiziksel saldırıda bulunduğunu iddaa etmiştir. Bu iddya göre; Ekim 1997'de bir otelde, Lindemann ve Köseling'in başından geçen olayda; Köseling, Lindemann'dan burnuna yurmuk yemişti. Almanya'nın Dresden kentinde mahkemede alınan karara göre Lindemann, Köseling'e 1200 Mark ödemiştir. Lindemann'ın veya avukatlarının bu konuda bir yorumu yoktur.

Richard Kruspe ile beraber verdikleri bir röportajda da Rammstein'ın içlerinden biri ölünceye kadar çalacağını söylemiştir.

Lindemann'ın ayrıca iki oğlu daha vardır. Yani dört çocuk babasıdır.

Kariyeri

Till Lindemann, eski grubu First Arsch'tayken.

‎Lindemann 1986 yılında punk grubu First Arsch'da davul çalarak müzik hayatına başlamıştır. First Arsch, Schwerin'de başlamış bir gruptur. O zamanlarda Doğu Almanya'da bu tür şeyler yasak olduğu için gizli devam eden bir gruptu. Grubun isminin tercümesinin de çoğu zaman İlk Sanat olduğu sanılmıştır. Bu, yetkililerin dikkatini çekmemek için konmuş olabilir. Grubun Saddle Up adlı bir albümü vardır. Lindemann, şarkı sözü yazmaya daha sonra başlamıştır.

Lindemann, Feeling B adlı bir grupta da bulunmuştur. Lied von der unruhevollen Jugend (Kıpır kıpır olan gençliğin şarkısı) adlı şarkıda, Rammstein'ın şimdiki altı üyesinden ikisi olan Paul Landers ve Christian Lorenz ile birlikte çalmıştır. Bu şarkı, Feeling B'nin çıkardığı Hea Hoa Hoa Hea Hea Hoa (1990) adlı albümündedir.

1994 yılında Lindemann, Richard Kruspe, Oliver Riedel ve Christoph Schneider bir şarkı yarışmasına katılmış; bu yarışmayı kazanarak stüdyoda, profesyonel olarak müzik işine girme şansını yakalamışlardır. Lindemann da bunun üzerine işin ciddileştiğini görüp Berlin'e taşınmıştır. Sonradan da Paul Landers ve Christian Lorenz'in de aralarına katılması ile Rammstein doğmuştur.

Till Lindemann aynı zamanda bir şairdir. Kasım 2002 tarihinde yayınladığı Messer adlı bir şiir kitabı vardır. Bu kitap; 54 şiirden meydana gelmiştir.

Diskografisi

Rammstein ile

* Herzeleid (1995)
* Sehnsucht (1997)
* Live aus Berlin (1999)
* Mutter (2001)
* Reise, Reise (2004)
* Rosenrot (2005)

Konuk şarkıcı olarak

* Wut will nicht sterben (1999): Puhdys adlı grubun bu şarkısında konuk şarkıcı olarak söylemiştir.
* Apocalyptica grubunun Worlds Collide albümünde konuk sanatçı olarak Helden parçasını söylemiştir (2007)

Filmografisi

Till Lindemann, Amundsen der Pinguin'deki rolüyle.

* Pola X (1999): Bir müzisyen rolünde çıkmıştır.
* xXx (2002): Rammstein'ın geri kalan üyeleriyle birlikte kendileri olarak görünmüşlerdir.
* Amundsen, der Pinguin (2003): Bu çocuk filminde, hazinenin yerini bilen Amundsen adlı pengueni kaçırmaya çalışan üç kötü adamdan en korkak ve safı olan Victor'u canlandırmıştır.
* Vinzent (2004): Bu filmde bir hayvan hakları savunucusunu canlandırmıştır.


Ek Bilgiler

* Khira Li Lindemann, sanılanın aksine Till'in değil; Richard Kruspe'un kızıdır. Bu soyadı karmaşasının oluşması şöyle olmuştur: Till, karısından boşanmış ama karısı eski soyadına dönmemiş, Till'in soyadını kullanmaya devam etmiştir. Till'in eski eşi daha sonra Richard Kruspe ile evlenmiştir ve bu evliliklerinden Khira Li Lindemann dünyaya gelmiştir.

Alıntılar

* Yalnızlık bazen bana bir miktar yaratıcılık veriyor - bir bardak daha şarap içiyor ve kendizini daha bile kötü hissediyorsunuz. Sanat, acı olmadan olmaz; ayrıca sanat faydalı olan acı için vardır.
* Ergenlik çağındayken pek çok ticari şeye sahip olabilme konusunda saplantılıydım, arabalar, kıyafetler, aptalca şeyler. Şimdi bunların hepsine sahip olan biri olarak diyorum ve anlıyorum ki; bu tür yüzeysel şeyler insanı tam bir aptala çevirebiliyor. Doğu Almanya'dayken fazla bir şeye sahip değildik ama artık olmayan dayanışma duygusu vardı. Şimdi boynumuza kadar tüketim, ego ve bireyselcilik içndeyiz. Şimdi her şey arkadaşlıktan önce ticaret.
* Aşk; bir çiçeğe benzer, en güzeli bile ölür.
* Aşk; Chris Isaak ve süttür.