Norah Jones, (Geethali Norah Jones Shankar) (d. 30 Mart 1979) Hint asıllı ABD'li piyanist, Grammy Ödüllü söz yazarı ve şarkıcı.

2vih3et - Norah Jones

2002'de Türk yapımcı Arif Mardin'in keşifiyle çıkardığı Come Away With Me isimli albümüyle tüm dünyada 20 milyonun üzerinde satış grafiği elde etti ve bu albümden 7 Grammy kazandı.

Müzik Yaşamı

Ünlü Hintli sitar sanatçısı Ravi Shankar'ın gayrimeşru kızı olarak New York'ta dünyaya gelen Jones, 5 yaşındayken kilise korolarında şarkı söylemeye başladı. Ardından piyano derslerine başlayan Jones,gençlik dönemi boyunca Billie Holiday ve Bill Evans dinledi.

15 yaşına geldiğinde annesi ile birlikte Dallas'ın merkezine taşındı. Burada Booker Washington yüksek okuluna yazıldı. Ve 16. yaşgününde ilk kez mikrofonun başına geçip, Billie Holiday'in "I'be seeing you" adlı parçasını seslendirdi.

Okumaya devam ederken 1996 yılında düzenlenen "Down Beat Student Music Awards" adlı yarışmada "En iyi caz vokalisti", "En iyi özgün kompozisyon" ödüllerini elde etti. Aynı yarışmada ertesi sene ise bir kez daha "En iyi caz vokalisti" unvanını kazandı. Daha sonra Laszlo adlı bir grupla şarkı söylemeye başladı.

142u0k4 - Norah Jones

Okulun ardından Teksas Üniversitesi'ne kaydoldu. İki senelik Jazz piyano eğitiminin ardından, eğitimini yarıda kesip ilk önce Greenwich kasabasına ardından Manhattan'a yerleşti. 1999 yılının Aralık ayından itibaren İlhan Erşahin'nin Wax Poetic grubu ile birlikte şarkı söylemeye başladı.

2000 yılında kendi yolunu çizmeye karar veren Norah Jones, söz yazarı ve gitarist Jesse Harris, basçı Lee Alexander, davulcu Dan Rieser ve gitarist Adam Levy ile bir grup kurdu. Plak şirketi Blue Note ile görüşmeye başlayan Jones, bu şirketle sözleşme imzaladı. 2001 Ağustos Arif Mardin'in prodüktörlüğünde kaydedilen ve 2002 Şubat’ında piyasaya çıkan "Come Away With Me", sade yapısıyla, güzel besteleriyle ve Jones'un tatlı sesiyle büyük ilgi gördü. Ama her şeye rağmen Arif Mardin bile başarıyı "sürpriz" olarak değerlendiriyordu. Jones da şaşkınlığını gizlemiyordu: “Böyle bir plak yapabileceğimi hiç düşünmemiştim. İstediğim noktaya gelebilmem en az beş yıl alır sanıyordum. Müzik dünyası çok büyük ve heyecan verici,” diyordu.

Ekim 2000'den itibaren "Blue Note Records" şirketiyle çalışmalara başlayan Jones ve grubu, 2001'de "Blue Note" ailesine katıldı.

İlk başarısını Arif Mardin imzalı "Come Away With Me" albümle sağlayan Norah Jones, Ray Charles, Dolly Parton gibi usta isimlerle çalıştı. New Orleans Jazz Festivali'nde sahne aldı. Ardından gelen ikinci albümü "Feels Like Home" ve Ray Charles'la yaptığı düetiyle, 2005 yılında Grammy'lerine 3 tane daha ekledi.

Norah Jones, şimdilerde, küçüklüğünde dinlediği Billie Holliday, Ella Fitzgerald gibi isimlerle birlikte dünyanın en iyi caz kadın vokalistlerinden biri olarak anılıyor.

ALBÜMLERİ

* 2001 First Sessions (EP)
* 2002 Come Away With Me
* 2004 Feels like Home
* 2007 Not Too Late

Singlelar

2002 "Don't Know Why" ( Albüm Come Away with Me )
2002 "Feelin' the Same Way" ( Albüm Come Away with Me )
2003 "Come Away with Me" ( Albüm Come Away with
Me )
2004 "Turn Me On" ( Albüm Come Away with Me )
2004 "Sunrise" ( Albüm Come Away with Me )
2004 "What Am I to You?" ( Albüm Come Away with Me )
2004 "Those Sweet Words" ( Albüm Come Away with Me )