Catafalque


24wy9 - Catafalque


Catafalque, Türk gothic/doom metal grubudur. Catafalque, 1997 yılında İstanbul’da kuruldu. Grubun tarzı için doom-gothic metal kavramı, kullanılacak en iyi tanımlama olsa gerek. Bu gothic - doom ve heavy öğelerinin yanında, kimi otantik ve folklorik öğelere de rastlayabiliyorsunuz Catafalque grubunun çalışmalarında. Elemanlar, tarzlarını, klasik metal yapısıyla geleneksel müzik öğelerinin başarılı bir sentezi olarak görüyorlar. Kadroya bugün baktığımızda eskilerden yalnızca Gökhan ismine rastlıyoruz fakat 1997’nin kışında Emir Atay ve sonbahar 1998’de basa Erman Ulus’un katılımlarıyla temel kadronun oluşturulduğunu görmekteyiz. Kasım 1999 da ise gruba bir bayan, bir de erkek vokalin dahil olmasıyla en büyük sorunlardan biri çözülmüş. Bayan vokalde Burcu, erkek vokalde de Metehan gereksinimi karşılayacak kalitede elemanlar olduklarını kanıtlamışlar.


22df5 - Catafalque


2000 yılının Ağustos ayında basist olan Erman gruptan ayrıldı. Bunun üzerine basgitaristlik görevini Alper üstlendi. Fakat grup bir yaprak dökümü yaşadı ve elemanlardan Emir Atay 2001 yılı Şubat’ında gruptan ayrıldı. Yerini, adaşı Emir Akaydın’a bırakmış oldu. 2001’in sonlarına doğru Burcu da gruptan ayrıldı ve onun yerine halen konservatuar öğrencisi olan Özge geçti. Ve bu eleman değişiklikleriyle şimdiki kadro meydana geldi. Yeni kadro ile çalışmalara başlandı, parçalar grupça oluşturulurken söz yazımını Gökhan üstlendi.


23mz6 - Catafalque


Gotik romantizm, gotik öyküler, aşk, acı ve yas üzerine kurulu melankolik sözleri ile dikkat çeken Catafalque; ismiyle ve parçalarıyla müzikal yapısını çok iyi oturtuyor. 16 Ocak 2000’de headliner olarak Rotting Christ’ın sahne aldığı Dark Millenium Party’de canlı performansını sergileyen ve olumlu tepkiler alan topluluk, aldığı cesaretle 2001 yılı sonunda "Never To Be Burried" adlı EP’yi kaydetti. Şu sıralarda ellerinde bulunan 13 parçayı da değerlendirmek için kayıtlara başlayan grup elemanları, yakın zamanda yeni albümlerini dinleyiciye sunmayı planlıyorlar.

Grubun amaçları arasında farklı ve ünlü gruplarla, değişik organizasyonlarda ve festivallerde sahne almak geliyor. Catafalque tüm Avrupa ülkelerinde rock-metal piyasasına iyi, etkili ve başarılı bir giriş yapmak istiyor.


Catafalque ' ın şu anki kadrosu aşağıdaki gibidir:

Metehan Mert CAKIR Vokal
Özge Özkan Vokal
Arin BAYKURT Gitar & Geri Vokal
Alper TABAKCILAR Bas Gitar
Serhan DIREN Klavye & Piyano
Gokhan Orhun DIREN Davul
Feyzi OCAK Gitar (Additional)


Diskografi


Catafalque - Never To Be Buried (2001) [Demo]

49343619he5 - Catafalque

Catafalque - 01 - Nightfall Serenade
Catafalque - 02 - Sharper Than The Blade
Catafalque - 03 - As The Dying Calls Thee
Catafalque - 04 - Legacy Of Virgin Eve (L.O.V.E)
Catafalque - Unique (2005)

72232884wf5 - Catafalque

Catafalque - 01 - The Soothsayer
Catafalque - 02 - Hallowed Lands
Catafalque - 03 - Archangel's Touch
Catafalque - 04 - Dreamweaver
Catafalque - 05 - Lust And Innocence
Catafalque - 06 - Bloodia (A Raven In The Night)
Catafalque - 07 - L.O.V.E. (Legacy Of Virgin Eve)
Catafalque - 08 - Sharper Than The Blade
Catafalque - 09 - Gomorrah (Eyes Of Wrath)
Catafalque - 10 - Shadow My Secret Soul
Catafalque - 11 - The Wells Of (My) Heart
Catafalque - 12 - Nightfall SerenadeCatafalque - Dialectique (2007)

77076814en1 - Catafalque

01. Seasons
02. The Ordeal
03. Red Lights
04. Fading Beauty
05. Together With All The Pain
06. Blamed
07. Crimson Dust
08. Butterfly Inside
09. Ballerina
10. Bringer Of The Night