EDGUY

Ülke : Almanya
Tür : Power
Firma : Nuclear Blast

Edguy, Almanya’nın Hessen kentinde Fulda isimli küçük bir kasabada bir okul grubu olarak kuruldu.“Edguy” ismi vokalist Tobias Sammet ve gitarist Jens Ludwig’in, gerçek ismi Edgar olan bir öğretmenlerinin isminden eğlenceli bir şeyler çıkarma düşüncesiyle ortaya çıktı.

30uw8dv - EDGUY

Tobi’nin müzikle ilişkisi çocukluk yıllarına dayanmaktadır, ama o zamanlar kendi sesi yerine bir org ile müziğe başladı.Jens ile Tobi okulda tanıştı ve birlikte müzik yapmaya başladılar.Aynı okulda okumakta olan Dirk Sauer gruba ikinci gitarist olarak dahil oldu.Tobi’nin klavyeden bass kısımları çalmasıyla artık tek ihtiyaçları olan bir bateristti.Bu açığı da Dominik Storch ile kapattılar.

1994 yılında bu azimli gençler “Evil Minded” ve “Children of Steel” isimli iki demo şarkı kaydettiler.İlk albümleri olan ve yalnızca iki haftada kaydettikleri “Savage Poetry” 1995 yılında piyasaya sürüldü.Bu albümü 1997 yılında ikinci albümleri “Kingdom of Madness” takip etti.

Üçüncü albümleri olan ve içinde Blind Guardian grubundan Hansi Kürsch’ün de vokallerini barındıran “Vain Glory Opera” grubun isminin büyük kitlelerce duyulmasını sağladı.Bu albümün ardından baterist Dominik Storch gruptan ayrıldı ve yerine Felix Böhnke dahil oldu.

rjla8k - EDGUY

1999 yılında “Theater of Salvation” kaydedildi.Bu albümle birlikte Tobias vokallerine iyice yoğunlaşabilmek için klavyeden bass kısımları çalmayı bıraktı ve gruba Tobias Exxel’in bass gitarda dahil olmasıyla grubun kadrosu tamamlanmış oldu.Ertesi yıl, grup daha iyi bir kayıtla ilk albümleri olan “Savage Poetry”yi yeniden kaydetti.

Bu sıralarda Tobi yan projesi olan ve metal dünyasından ünlü müzisyenleri barındıran, ayrıca çok olumlu tepkilerle karşılaşan Avantasia’nın iki albümüyle meşgul oldu.Bu projede Helloween’ın eski vokalisti Michael Kiske, Virgin Steele grubundan David DeFeis, Within Temptation’dan Sharon den Adel ve Rob Rock gibi metal piyasasında çok ünlü isimler yer aldı.BU yoğun projeyle uğraşmasının yanı sıra Tobi, kendi grubu Edguy’ı unutmadı ve grubun işlerinin aksamaması için çok gayret gösterdi.Ve 2001 yılında grup “Mandreke” isimli albümünü yayınladı.

Daha sonra grup kendini bir çok konser ve turnelere verdi ve yoğun konserler serisinin ardından “Burning Down The Opera” isimli canlı(live) albümünü yayınladı.2004 yılının şubat ayında grup Nuclear Blast şirketi ile anlaşma imzaladı.Ve bu anlaşmanın ilk ürünü olan “King Of Fools” isimli EP piyasaya sürüldü.Bu EP grubun yeni albümü olan “Hellfire Club”ın habercisiydi.

2005 yılında “Superheroes” isimli yeni bir EP piyasaya süren grup, hemen ardından aynı isimli DVD lerini yayınladı.2006 yılında yayınladıkları son albümleri “Rocket Ride”ın ardından grup yine uzun soluklu turne ve konserlere başladı.

Son olarak grubun beyni olan ve daha şimdiden Power Metal dünyasının en önemli isimlerinden biri haline gelen Tobias Sammet’in her zaman kullandığı kendi sözleri ile bitirelim.“Kendinize inanın, kimsenin sizi korkutmasına izin vermeyin, kimsenin sizi aşağıya çekmesine izin vermeyin.”

DİSKOGRAFİ

1995 - Savage Poetry
1997 - Kingdom Of Madness
1998 - Vain Glory Opera
1999 - Theater Of Salvation
2000 - The Savage Poetry
2001 - Mandrake
2003 - Burning Down The Opera [Live]
2004 - King Of Fools [EP]
2004 - Hellfire Club
2005 - Superheroes [EP]
2005 - Superheroes - The DVD [DVD]
2006 - Rocket Ride

GRUP ELEMANLARI

Jens Ludwig - Gitarlar
Dirk Sauer - Gitar
Tobias Sammet - Vokal
Felix Bohnke - Bateri
Tobias Exxel - Bass