Céline Marie Claudette Dion 30 Mart 1968’de Quebec, Kanada’da dünyaya geldi . Grammy, Juno, Altın Küre ve Oscar ödülleri sahibi Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı .

2mh93d1 - Celine Dion

Annesi Adhemar Dion ve babası Therese Tanguay’ın 14 çocuğunun en küçüğüydü. Aile katolikti ve maddi açıdan güçsüzdü. Dion henüz 5 yaşındayken ailesine ait olan “The Vieux Baril” adlı piyano-barda şarkı söylüyordu. O zamanlar tek hayali bir şarkıcı olmaktı.

1988 yılında İrlanda’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda "Ne Partez Pas Sans Moi" adlı şarkı ile İsviçre’yi temsil eden Dion birinciliğe ulaşınca, dünya çapında bir star olma hayali de yavaş yavaş gerçeğe dönüşmeye başladı. Amerika pazarına açılabilmek için Dion’un İngilizce dersleri alması gerekiyordu, bu yüzden de 1989’da École Berlitz School adlı okulda İngilizce ve diksiyon dersleri almaya başladı. Bu 1 yıllık sürecin ardından, hedef alınan pazara “Unision” adlı albümle girdi. Bu albüm için Kanada’nın önde gelen müzisyenleriyle çalışmıştı ve şarkılar ağırlıklı olarak 1980lerin soft rock tarzındaydı. Albümde "Where Does My Heart Beat Now", "(If There Was) Any Other Way", "The Last to Know", "Unison" gibi parçalar yer alıyordu. "Where Does My Heart Beat Now",Amerikan listelerinde 4 numaraya kadar yükseldi. Böylece Dion Amerika’da, Asya’da ve Avrupa’da yükselen bir yıldız olmaya başlamıştı.

Dion’un ünü Amerika’da yayılırken, Fransız hayranları onları ihmal ettiği için sanatçıya tepki göstermeye başlamıştı. Dion bu tepkiyi dindirmek için Felix Ödülleri’nde kazandığı “Yılın En İyi İngilizce Albümü” ödülünü reddetti. Onun için önceliğin İngilizce albümler değil, Fransız hayranları olduğunu anlatmak istemişti.

zwffco - Celine Dion

Dion’u daha iyi günlere götürecek olan bir başka dönüm noktası, 1991 yılında bir Disney animasyonu olan “Beauty And The Beast” için Peabo Bryson’la yaptığı düet oldu. Şarkı Amerika’da ilk 10’a girdi, “En İyi Şarkı” dalında Academy Ödülü’nü ve “Pop Dalında En İyi Grup Performansı” dalında Grammy Ödülü’nü kazandı. Bu şarkı aynı zamanda Dion’un 1992 tarihli “Celine Dion” albümünde de bulunuyordu, Albüm yine rock ağırlıklıydı ancak bu sefer şarkılarda klasik müzik ve soul esintileri de göze çarpıyordu. Ayrıca şarkıların konusu genellikle aşktı. Bu iki albümün başarısı Dion’u Kuzey Amerika’da bir superstar yaptı. Bu albümde bulunan şarkılardan “Next Plane Out”un video klibi Dion ve sevgilisinin kumsaldaki görüntüleirne yer vermişti ve bu klip klişe aşk videoları trendini başlattı.

1992 yılında Dion, menajeri Angelil ile birlikte olmaya başlamıştı ancak aralarındaki 26 yaş farkın halk tarafından garipsenmemesi için bunu bir süre saklamaya karar verdiler. 1993 yılında Dion bu birlikteliği açıklamaya karar verdi. Beklenenin tersine hayranları bu birlikteliğe büyük destek verdi ve ikili Aralık 1994’te evlendi.

Müzik hayatına İngilizce şarkılarla devam eden Dion her İngilizce albümden sonar bir Fransızca album çıkarmayı da ihmal etmedi. Bunlar 1991’de çıkan “Dion Chante Plamondon” ve 1994’te çıkan “À l'Olympia”’ydı. À l'Olympia, Dion’un Paris’teki Olympia Tiyatrosu’nda verdiği konserlerden birinin kaydıydı ve bu albüm, Fransa’da tüm zamanların en çok satan Fransızca albümü oldu.

Elektro gitar her zaman Dion’un başlı enstrumanlarından biri olduğu halde 1990lı yılların ortaları, sanatçının müzik stilinde bir değişim döneminin yaşandığı, rocktan pop ve soula kayılan yıllar oldu. Artık Dion’un güçlü sesini ortaya çıkarmak için daha hafif enstrumanlar kullanılıyordu. Ancak bu yeni tutumları eleştirmenlerin hepsinden olumlu not almadı. Dion artık Mariah Carey ve Whitney Houston gibi sanatçılarla karşılaştırılmaya başlamıştı. Tüm bunlara rağmen Dion’un bu dönemde çıkan albümleri uluslararası lisetelerde eskisinden daha yüksek sıralara çıkıyordu. 1996 yılında üçüncü kez “Dünyanın En Çok Satan Kanadalı Kadın Şarkıcısı” dalında Dünya Müzik Ödülü’nü kazandı.

1996 yılında çıkan “Falling Into You” albümü, daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaşabilmek için çok çeşitli türleri içeriyordu ve çok çeşitli enstruman kullanılmıştı. Albümden çıkan “Because You Loved Me” adlı parça Amerika ve Kanada lisetelerinde uzun süre bir numarada kaldı, aynı zamanda “Up Close & Personal” adlı filmin müziklerinin bulunduğu albümde de yer aldı. Eleştirmenler de bu albüme tam puan verdi, “En İyi Pop Albümü” ve “Yılın Albümü” dallarında iki Grammy Ödülü kazandı. Sanatçı 1996 Olimpiyatları’nda da sahne aldı. Böylece artık dünya çapında ünlü olma hayalleri tam anlamıyla gerçeğe dönüşmüştü.

“Falling Into You”nun ardından gelen albüm “Let’s Talk About Love” oldu. 1997 tarihli bu albümdeki şarkılarda, Dion’a Barbra Streisand, The Bee Gees, Luciano Pavarotti, Diana King, George Martin gibi isimler eşlik etti. Titanic filminin aynı yıl vizyona girmesiyle, albümdeki şarkılardan biri olan “My Heart Will Go On” tüm dünya lisetelerinde bir numara oldu. Bu şarkıyla Dion tam 4 Grammy Ödülü’nün sahibi oldu. Tüm bu başarıların ardından şarkıcı 1998’de bir turneye çıkma kararı aldı.

“All the Way... A Decade of Song” albümü, Dion’un 1990lı yıllarda çıkaracağını açıkladığı son albümdü. Artık dinlenme ihtiyacı duyuyordu. Eşi Angelil’in gırtlak kanserine yakalanması Dion’un emekliye ayrılmasının diğer bir nedeniydi. 25 Ocak 2001’de René-Charles Dion Angélil adındaki oğlu dünyaya geldi.

11 Eylül saldırılarının ardından sahneye dönen Dion, bir yardım konserinde “God Bless America” adlı şarkıyı seslendirdi.

Mart 2002’de çıkan “A New Day Has Come” albümü, Dion’un 2 yıllık suskunluğunu sona erdirdi. Shania Twain ve Chantal Kreviazuk gibi isimler geri vokallerde yer alarak albüme katkıda bulundu. Dion, CBS kanalında Destiny’s Child ve Brian McKnight’la sahne alarak albümün tanıtımıyla uğraşırken, eleştirmenler, hakkında olumsuz cümleler sarfediyordu.

f1w37t - Celine Dion

2003’te bir sonraki albüm olan “One Heart” çıktı. Bu seferki albüm, dans müziği ağırlıklı olması bakımından diğerlerinden ayrıydı. Ancak eleştirmenler bu sefer de Dion’un şarkı sözlerinin banal olduğunu savunuyor, sanatçının artık hiç yaratıcı olamadığını söylüyorlardı. Yine 2003 yılında, “1 Fille & 4 Types” adlı bir Fransızca albüm çıkardı. Eleştiriler bu sefer olumluya dönmüştü çünkü Dion bu albümde eski tarzına daha yakındı.

Oğlunun doğumundan sonra, Dion’un eserlerinde annelik içgüdüsü ağırlık kazanmaya başladı. 2004 tarihli “Miracle” albümü, bir annenin çocuğuna karşı beslediği sevgiyi anlatıyordu. Albümde Louis Armstrong’un “What A Wonderful World” ve John Lennon’ın “Beautiful Boy” şarkılarının yeniden yorumları da bulunuyordu. Ancak bu albüm de eleştirmenlerden iyi not alamadı.

Dion, 2000li yıllarda aldığı olumsuz eleştirilere karşı zekice bir tavır takınıp, Las Vegas’ta haftanın beş gecesi olmak üzere toplam 600 gösteri yapmak için bir kontrat imzaladı. Gösteride dans, müzik ve görsel efektler mevcuttu. Biletlerin çok pahalı olmasına karşı salon her gece doluyordu. 2003 yılında başlayan gösteriden Dion’un 2005 yılına kadar elde ettiği gelir 76 milyon $’I aştı. Bu başarının ardından kontrat 2007’ye kadar uzatıldı.

Dion, 2005’te en çok sevilen şarkılarının Fransızca versiyonlarını “On Ne Change Pas” adlı albümde topladı. Ayrıca Il Divo’yla düet yaptığı “I Believe In You” şarkısı da albümdeki 3 yeni şarkıdan biriydi.

Sanatçının yeteneği ona her zaman saygı duyulmasına neden oldu, hatta “Müziğin En İyi 22 Sesi”nden dokuzuncu seçildi.

2000li yıllara gelinmeden Dion iki albüm daha çıkarttı; 1998 tarihli “These Are Special Times” ve 1999 tarihli “All the Way... A Decade of Song”. Bu albümlerin başarılarının ardından, Dion tüm dünyada 100 milyondan fazla albüm satmıştı. 1998’de VH1 kanalından gelen teklif üzerine Gloria Estefan, Mariah Carey, Aretha Franklin ve Shania Twain’le “Divas Live” adlı programda sahne aldı.

Céline Dion'un müziği çeşitli tarzlardan etkiler taşımaktadır, pop, rock, R&B, soul, gospel, jazz, blues ve klasik bunlar arasında sayılabilir. Sanatçı teknik olarak güçlü ve yetenekli vokaliyle dikkat çeker. 1999'da eğlence dünyasındaki işine geçici bir ara vermeden önce I'm Your Angel ve My Heart Will Go On gibi şarkılarıyla önemli liste başarıları elde etti. Sanatçının müzik hayatına ara vermesinin sebebi eşi ve menejeri olan Réne Angelil'in gırtlak kanserine yakalanmasıdır. Dion, eşine bu mücadelesinde büyük bir destek vermiş, ve aile kavramına ne kadar önem verdiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Eşine moral vermek için o yıllarda kendisinden Réne Charles adında bir erkek çocuk dünyaya getiren şarkıcı, eşinin hastalığı yenmesinde büyük rol oynadı. 2002 yılında müziğe A New Day Has Come albümüyle dönen Céline Dion, 2004 yılında 175 milyon albüm satışıyla Dünya Müzik Ödülleri töreninde, 100 milyonun üzerinde albüm satışını yakalayan şarkıcılara verilen Chopard Diamond ödülünü aldı. 2003 - 2007 yılları arasında Las Vegas'taki ünlü otel ve kumarhane Caesars Palace'da A New Day... adlı şovunu sahneleyen şarkıcı bu şovdan tam 400 milyon $ gelir elde etti. 200 milyonu aşkın albüm satışıyla tüm zamanların en fazla albümü satılan kadın şarkıcısı olan Celine Dion, şu an son çıkardığı albümü Taking Chances'in dünya turnesinde.

DİSKOGRAFİ

İngilizce Albümleri

* 1990: Unison
* 1992: Céline Dion
* 1993: The Colour of My Love
* 1996: Falling into You
* 1997: Let's Talk About Love
* 1998: These Are Special Times
* 1999: All The Way...A Decade Of Song
* 2000: The Collector's Series - Volume 1
* 2002: A New Day Has Come
* 2003: One Heart
* 2004: A New Day... Live in Las Vegas
* 2004: Miracle
* 2007: Taking Chances
* 2008: My Love: Essential Collection


Fransızca Albümleri

* 1981: La voix du bon Dieu
* 1981: Céline Dion chante Noël
* 1982: Tellement j'ai d'amour...
* 1983: Les chemins de ma maison
* 1983: Du soleil au cœur
* 1983: Chants et contes de Noël
* 1984: Mélanie
* 1984: Les plus grands succès de Céline Dion
* 1984: Les oiseaux du bonheur
* 1985: C'est pour toi
* 1985: Céline Dion en concert
* 1986: Les chansons en or
* 1987: Incognito
* 1988: The Best Of
* 1991: Dion chante Plamondon
* 1994: À l'Olympia
* 1995: D'eux
* 1996: For you(Les Premieres Annees albümündeki bazı şarkıları içermektedir.)
* 1996: Live à Paris
* 1997: Les Premieres Annees
* 1998: S'il Suffisait D'aimer
* 1999: Au Coeur Du Stade
* 2003: 1 Fille & 4 Types
* 2005: On Ne Change Pas
* 2007: D'Elles