DragonForce


Logo


dragonforce logo L - DragonForce

Grup

dragonforce - DragonForce


Biyografi


DragonForce İngiltere'li bir power metal grubudur. Son derecede hızlı temposu olan şarkılarının tarzına extreme power metal lakabını takmışlardır.

Eylül 1999'da Londra'da kurulan Dragonheart adlı grup Aralık 2001'de adını, benzer isimli diğer gruplarla karıştırılmamak için DragonForce olarak değiştirdi. İlk bakışta sıradan bir kadroya sahipmiş gibi görünse de daha önce hiçbir genç grupta görülmemiş olan uluslararası çok kültürlü (Hong Kong, İngiltere, G.Afrika, Fransa, Ukrayna) bir gruptur.

Dragonforce'un müziği, modern melodik power metalin speed ile karışımı olarak geniç bir metal yelpazesini kapsıyor. Onları diğerlerinden ayıran şey, kolayca akılda kalan melodileri ile speed ve power gitar sihirleridir. Halford, Stratovarius ve Virgin Steele ile sahne aldılar ve kendi konserleriyle de İngiltere'de daha albumleri çıkmamışken tanındılar.

Önceleri sadece sıkı metal fanları tarafından bilinen ve şarkıları internetten mp3 olarak indirilen grubun uzun zaman beklenen debut albumleri 'Valley of the Damned' ile yerlerini almaya daha hazır olduğu görülüyor.

'Valley of the Damned', Mayıs ve Ekim 2002 arasında 3 farklı yerde kaydedilmiştir: davullar, Danimarka'daki Jailhouse Studio'da produktor Tommy Hansen (Helloween) ile, sonraki kayıtlar Thin Ice Studios'da produktor ve gitarist Karl Groom (Threshold) ile ve grubun gitaristi Herman Li'nin ev studyosunda.

Buna rağmen grubun iki orijinal elemanı, Steve Williams ve Steve Scott, yine bir power metal grubuna (Power Quest) geçmek için terkettiler.

Sonraki yıllarda da grubun popülaritesi arttı ve Helloween, W.A.S.P. ve Iron Maiden'ın alt grubu olarak büyük bir turne furyasına karıştı. Sonick Firestorm'u desteklemek için çıktığı 2005 turnesi, Angra ve Mendeed grupları tarafından desteklendi.

28 Ekim 2005'de basçı Adrian Lambert, gruptan oğluyla daha fazla zaman geçirmek için ayrıldığını duyurdu. (Daha sonra ayrılmasının esas nedeninin, Herman Li ve Sam Totman'la yaşadığı müziksel farklılıklar olduğu ortaya çıktı.) Lambert'in ayrılışının üstünden bir ay bile geçmeden, 23 Kasım 2005'de DragonForce, Roadrunner Records'a geçti. Bu kayıt şirketiyle, 2006 yılında "Inhuman Rampage" albümünü yayınladılar. 2006'da Lambert'in yerine, Frédéric Leclercq geçti.

Ayrıca 25 Ağustos 2008'de yeni bir albümün haberi verildi.


Grup üyeleri

Vokal: ZP Theart (1999-)
Gitar: Herman 'Shred' Li (1999-)
Gitar: Sam Totman (1999-)
Bas gitar: Frédéric Leclercq (2005-2008)
Davul: Dave Macintosh (2003-)
Klavye: Vadim Pruzhanov (2001-)Diskografi


Valley Of The Damned Demo (2000)

1. Valley of the Damned
2. Revelations
3. Starfire
4. Black Winter Night
5. Disciples of Babylon


Valley Of The Damned (2003)

1. Invocation Of The Apocalyptic Evil
2. Valley Of The Damned
3. Black Fire
4. Black Winter Night
5. Starfire
6. Disciples Of Babylon
7. Revelations
8. Evening Star
9. Heart Of A Dragon


Sonic Firestorm (2004)

1. My Spirit Will Go on
2. Fury of the Storm
3. Fields of Despair
4. Dawn Over a New World
5. Above the Winter Moonlight
6. Soldiers of the Wasteland
7. Prepare for War
8. Once in a Lifetime


Inhuman Rampage (2006)

1. Through the Fire and Flames
2. Revolution Deathsquad
3. Storming the Burning Fields
4. Operation Ground and Pound
5. Body Breakdown
6. Cry for Eternity
7. The Flame of Youth
8. Trail of Broken Hearts
9. Lost Souls in Endless Time - Bonus Track

Ultra Beatdown (2008)

1. Heroes of Our Time
2. The Fire Still Burns
3. Reasons to Live
4. Heartbreak Armageddon
5. The Last Journey Home
6. A Flame for Freedom
7. Inside the Winter Storm
8. The Warrior Inside